Hadis/sünnet konusunda tartışma çıkaranlara ne desen işlemiyor
Doc. Dr. Kamil GÜNGÖR

Doc. Dr. Kamil GÜNGÖR

Hadis/sünnet konusunda tartışma çıkaranlara ne desen işlemiyor

17 Nisan 2018 - 11:23

Hadis/sünnet konusunda tartışma çıkaranlara ne desen işlemiyor. Tek kaynak dedikleri Kur'an bile... Oysa onlarca ayet var Allah yanında Peygambere itaatle ilgili... (59-7, 3- 31-32, 4-80, 3-132, 4-59, 33-36, 24-59, 24-51-52, 4-65, 4-115, 16-44, 14-4, 16-64, 7-157, 33-21 konu ile ilgili ayetlerdendir). Peygambere itaat elbette sadece sahabe ile ilgili değildir. Zira Kur'an'ın hükümleri bütün yer ve bütün zamanlar için geçerlidir. Hadislerle amel etmek bu anlamda Kur'an'ın emrini yerine getirmekle eş anlamlıdır. Çünkü herhangi birisinin Kur'an'ı ondan daha iyi anlamış olma ihtimali yoktur. Bu yüzden hadis ve sünnete ittiba ile Kur'an'a ittiba anyı anlamdadır.

İslam fikirsel bir zemin olmaktan ziyade yaşanılası bir dindir. Dikkat ederseniz hadis ve sünnete ittiba etmeyen pek çok kişide söz çoktur, her yerde boy gösterirler ama sıra amele geldiğinde yasak savma babındandır. Kişinin Kur'andan kendi anladığını yaşaması onlarca yüzlerce binlerce ayrı anlayış demektir. E bu durumda vahdet filan da kalmaz. Olayın bu kısmını gözardı etmemek lazım. Ayrıca da belli bir tarihten sonra bu akımların kabul görmesini önemsemek lazım. O tarihler aynı zamanda müslümanların dağılmaya başladığı tarihlerdir. Bunun bir ipucu veriyor olması gerekir.

Bir mesele ile karşılaşıldığında, meseleyi Allah ve Rasulüne havale etmek Allah'ın kitabı Kut-r'an ve Rasulullah'ın sünnetine müracaat demektir. Rasulullah'a itaat ise hem Kur'an'ın emridir, hem de Efendimizin emrine itaatsizlik siye bir şey söz konusu olamaz. Düşünsenize Efendimiz bir şey emrediyor ama etrafındakiler burun kıvırıyor. Olacak şey mi bu... Böyle kişiler Yahudiler arasından çıktı. Efendimiz zamanında da bunlar münafık olarak isimlendirilmiştir. İşte böylesine kör ve sağır ediyor Allah yine Kur'an'ın ifadesiyle... Bir de sünneti savunanların Kerim kitabımız Kur'anla bir sıkıntıları yok. Ama tek kaynakçıların hadis ve sünnetle belirgin sıkıntıları var. Müslümanın vazifesi tebliğdir. Hidayet Allahtandır.

Bu yazı 2607 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar