Dua ederken, gökyüzüne "dilek feneri" salar gibi bir...
Doc. Dr. Soner DUMAN

Doc. Dr. Soner DUMAN

  • Instagram

Dua ederken, gökyüzüne "dilek feneri" salar gibi bir duyguyla dua etmeyin

04 Haziran 2019 - 02:42

Sakın ola, dua ederken, gökyüzüne "dilek feneri" salar gibi bir duyguyla dua etmeyin. Öylesine, boşluğa salar gibi. "Ucu nereye varır bilemem" düşüncesiyle...

Dua ederken, karşınızda "buradayım!" diyen bir Zülcelâl'in bulunduğunu bilerek. Siz daha dilinizi kıpırdatmadan, elinizi kaldırmadan kalbinizden geçenleri O'nun bildiğini düşünerek dua edin.

Dua ettiğinizde, aslında O'nun zaten bildiği bir isteğinizi bir de O'nun huzurunda dile getirdiğinizin farkında olarak...

O'nun verdiği dili kıpırdatıp, O'nun verdiği eli kaldırıp, O'nun verdiği yürekle duygulanıp, O'nun öğrettiği kelamla fısıldadığınızın farkında olarak...

Tam da bu bilinçle rahmetin oluk oluk aktığı bu gecede Rabbin duymaktan en çok hoşlandığı şu duayı okumalı:

"Allah'ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet."

Hani Hz. Âişe (r.a.) peygamberimize sormuştu: "Ey Allah'ın Resûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye.

Allah Resûlü ona uzun uzun, kafiyeli, yapmacık, bitmek bilmeyen dualar öğretmedi! Basit bir cümle! Tek cümle!

Çünkü Cenab-ı Hakk'ı en iyi tanıyan Allah Resûlü, O'ndan Kadir gecesinde neyin nasıl istenileceğini de en iyi bilendi.

İnsan, kirlenen varlıktı. Vücudumuza bulaşan kirler içinde bazıları bir iki yıkamada gider. Bazıları ise ancak banyo yaparak giderilebilir. Bu gece, ruhların yıllık banyo yapma zamanı. Geçen yıldan bu yana işlenmiş olan günahların ruhlara bıraktığı "inatçı lekeler" için en etkili formül, yukarıdaki duada gizli.

Elverir ki bu duayı, sırf dil ve dudakla değil kalp ve yürekle de edebilelim.

Hem bu gece duanızda yalnız değilsiniz. Siz dua ettikçe "âmin!" diye haykıran kimbilir kaç varlık var her biri nur'dan. Hem kim bilir, belki de onların arasında Rûh da (Cebrâil) vardır.

"Hadi canım sen de!" dediğini duyar gibi oluyorum. Öyleyse söyle: Böyle olmayacaksa Rabbin ne diye Kadir sûresinde "o gece Ruh ve melekler, inerler de inerler" diyor?

"Duama Cebrâil'in âmin demesi uzak ihtimal!" deme! Rabbimiz bir kulunu sevince Cebrâil'i çağırır ve ilk olarak ona "ben falan kulumu seviyorum, sen de sev" diyor. Sonra Cebrâil, bunu diğer meleklere söylüyor ve böylece yeryüzüne kadar melekler ordusu sırayla o kulu seviyor! (Buhârî, Bed'ü'l-halk, 6; Tirmizî, Tefsîru'l-Kur'ân, 20)

Bir kulu seven, onun duasına âmin demez mi?

Öyleyse duamıza icabet edileceği şuuruyla ve "âmin" demesini istediklerimizin hazır olduğu bilinciyle bir kere daha edelim kutlu duayı:

"Allah'ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet."

Bu yazı 72 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar