"GÜZEL HAYAT" NASIL OLUR?
Doc. Dr. Soner DUMAN

Doc. Dr. Soner DUMAN

  • Instagram

"GÜZEL HAYAT" NASIL OLUR?

14 Mayıs 2019 - 02:30

Hani bazen hasta olursunuz, ağzınızın tadı olmaz. Ne yerseniz yiyin, ne içerseniz için tadını bulamazsınız. Baklava yeseniz size tatlı gelmez. Daha önceden iştahla yiyip içtiğiniz şeyler acı acı gelir. Bazen de hasta olmazsınız, iştahınız yerinde olur, soğan ekmek yeseniz size tatlı gelir. Hele bir de yanında bir bardak çay içtiniz mi kendinizi kral gibi hissedersiniz. Sanki dünyanın bütün nimetlerine sahipmişsiniz gibi düşünürsünüz.

Öyleyse buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Bize tatlı ya da acı gelen şey ne yiyip içtiğimiz değil de bünyemizin bunları nasıl karşıladığıdır. Eğer bünyemiz sağlam ve sağlıklı ise ne yersek yiyelim bunu iştahla yeriz, iyi ve güzel karşılarız. Ama ağzımızın tadı bozuksa, bünyemiz sağlıksız ise dünyanın en lüks yemeklerini de yesek tadını alamayız.

İşte hayatta yaşadığımız olaylar da tıpatıp böyledir. Bizi mutlu ya da mutsuz kılan şey yaşadığımız olaylardan ziyade bizim iç dünyamızdaki durumdur. İç dünyamız imanın nuru ile aydınlanmışsa dışarıdaki karanlık bize etki etmez. Ama iç dünyamız karanlık ise dışarıda güneş olsa ne fayda? Gözü görmeyen insan için güneşin olmasının bir yararı olur mu? Gözü gören bir insan ise loş bir ışıkta bile etrafını görmeye devam eder.

Gerek Rabbimiz (c.c.) âyetlerinde gerekse Allah Resûlü (s.a.v.) hadislerinde inanan bir insan için sadece âhiret hayatının değil dünya hayatının da “huzurlu” ve “mutlu” geçeceğini bildiriyorlar. Buna karşılık inkâr eden ya da iman etse bile imanın gereklerini yerine getirmeyen, hayata ve olaylara iman penceresinden bakamayanlar için dünya hayatının sıkıntılı geçeceğini söylüyorlar. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

Rabbimiz Allah'ın uyarı ve hatırlatmalarından yüz çevirerek geçirilen bir hayatın asla "güzel" olmayacağını şu sözleriyle belirtiyor:

"Kim benim zikrimden (Kur'an'dan / beni anmaktan) yüz çevirirse şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak haşredeceğiz." (Taha, 124)

Buna karşılık iman eden ve salih amel işleyenler için "güzel bir hayat" vardır. Rabbimiz şöyle buyuruyor:

“Erkek veya kadın, mümin olarak kim sâlih amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. Ve mükâfatlarını, elbette yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz.” (Nahl, 97)

Bu âyette “güzel bir hayat” yaşamanın iki şartı olduğu belirtiliyor: İman etmek ve sâlih amel işlemek. Böyle bir hayat yaşayan kimseye bu dünyada güzel bir hayat yaşatılacağı gibi âhirette de o kişi mükâfatını en güzel şekilde alacak.

Peki bu “güzel hayat” ne demek? Yani onlar hiçbir sıkıntı çekmeyecekler, hiçbir zorluk görmeyecekler anlamında mı? Hayır! Tam tersine Rabbimiz müminlerin dünya hayatında çeşitli sıkıntılarla imtihan olacağını belirterek şöyle buyuruyor:

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma (fakirlik) ile deneriz.” (Bakara, 155)

Yani bu hayatta açlık, korku, malî zarar-ziyan, iflas, kayıp, ölüm olacak. Mümin bir kimse de tıpkı kâfir bir kimse gibi bu olayları yaşayacak, bunlarla sınanacak.

O halde iman eden ve sâlih amel işleyen kimse bütün bu yaşadıklarına rağmen “güzel bir hayat” yaşayacak. Peki bu nasıl olacak? Bunu da Allah Resûlü şu şekilde belirtiyor:

“Müminin her işine hayret edilir. Çünkü onun her işi kendisi hakkında hayırlıdır. Bu özellik yalnızca mümin için söz konusudur.Eğer bir iyilikle karşılaşırsa buna şükreder ve bu durum kendisi için hayırlı olur. Eğer bir sıkıntı ile karşılaşırsa buna sabreder ve bu durum da kendisi için hayırlı olur.” (Müslim, “ez-Zühd ve’r-reqâiq”, 64)

Evet, bu özellik yalnızca mümin için söz konusudur. Çünkü yalnızca müminin bünyesi, karşılaştığı her olayı hayra çevirecek bir kuvvet ve kudrete sahiptir. Müminden başkası yaşadığı sıkıntıları hayra çeviremeyeceği gibi yaşadığı nimet ve bolluğu da hayra çevirmeyi beceremez. Nimet bulduğunda azgınlık, taşkınlık ve şımarıklık eder. Nimeti bulamazsa isyankârlığa başvurur, karamsar bir hayat sürer.

Evet… Hiç birimiz için “sıkıntısız bir hayat” sözü verilmiş değil. Ama eğer iman eder ve bu imanımıza uygun bir hayat sürme gayreti içerisinde olursak hepimize “güzel bir hayat” sözü verilmiş.

Rabbimiz “güzel bir hayat” yaşamayı cümlemize nasip eylesin.

Bu yazı 116 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar