İÇİMİZDEKİ LAMBALARI YAKTIK MI?
Doc. Dr. Soner DUMAN

Doc. Dr. Soner DUMAN

  • Instagram

İÇİMİZDEKİ LAMBALARI YAKTIK MI?

17 Mayıs 2019 - 02:32

Her bir insanın iç dünyasında Kur’an âyetleri sayısınca lamba vardır. İlgili âyet üzerinde düşünüp o âyeti kavradığımız ve hayatımıza geçirmeye başladığımızda iç dünyamızdaki o lamba yanar.

Allah Resûlü (s.a.v.)’nün ahlakı Kur’an olduğu için onun iç dünyasında bütün âyetlerin lambaları yanıyordu, yanmayan, ışık vermeyen tek bir lamba bile yoktu. Bu sebeple Kur’an, kendisiyle ilgili “nur” ifadesini kullandığı gibi Hz. Peygamberle ilgili de “sirâcen münîra” (nur saçan lamba / kandil) ifadesini kullanıyordu. Allah Resûlü’nün terbiyesinde yetişen ashab-ı kiram nesli de Kur’an lambasının kendilerinde en çok parladığı nesillerdendi. Nasıl öyle olmasın ki, peygamberimiz onların sönük lambalarının düğmelerine basıyor, yakıyordu.

Zaman geçtikçe insanlar Kur’an’ı okumayı, anlamayı, uygulamayı terk etmeye başladılar. Böylece pek çok insanın iç dünyasında bazı âyetlere ilişkin lambalar hayat boyu yanmadı. Mesela dedi-koduyu yasaklayan âyet, pek çoğumuzun hayatında uygulanmadığından iç dünyamızda o âyete ilişkin lamba hep karanlık kaldı. Faiz yiyen kimselerin iç dünyasında faizi yasaklayan âyetlere ilişkin lambalar karanlık kaldı.

Kur’an’a inanmayan kâfirlerin iç dünyalarında hiçbir lamba yanmadı. Çünkü bütün lambaların yanmasının ön şartı imandı. İman olmadıkça lambanın yanması mümkün değildi.

İşte şimdi ufukta Kur’an ayı olan Ramazan belirdi. Bu ayda her birimiz iç dünyamızda şimdiye kadar hiç yanmamış olan veya bir zamanlar yanarken şimdi söndürmüş olduğumuz âyet lambalarını yakmaya gayret edelim. Böylece Ramazan sonucunda ruh dünyamız ışıl ışıl, berrak nurlar içinde olsun.

Rabbimiz ömrümüzü nurlandırsın. Bizleri nurlu Kitabından ve nur saçan kandil olarak gönderdiği Resûlünün sünnetinden ayırmasın.

Bu yazı 154 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar