RAMAZANDA ŞEYTANLAR NASIL BAĞLANIR?
Doc. Dr. Soner DUMAN

Doc. Dr. Soner DUMAN

  • Instagram

RAMAZANDA ŞEYTANLAR NASIL BAĞLANIR?

22 Mayıs 2019 - 10:08

Mutlaka biliyorsunuzdur… Ramazan ayı ile ilgili "ilginç" bir hadis var. Allah Resûlü (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

"Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır." (Buhârî, Savm 5, Müslim, Sıyâm 1)

Bu hadiste tam olarak neyin kastedildiğini hiç düşündünüz mü?

Hadiste sözü edilen üç şey; “cennetin kapılarının açılması”, “cehennemin kapılarının kapanması”, “şeytanların bağlanması” ne demektir? Bunun bizim hayatımızdaki yansımaları nelerdir? Bu hadisi öğrendikten sonra Ramazan yaşantımızda ne gibi değişiklikler olmalıdır?

İlk dönemlerden itibaren âlimler bu hadisi biri hakikat biri de mecaz olmak üzere iki farklı şekilde anlamışlardır.

Hadiste yer alan üç şeyin mecazî değil hakikî anlam ifade ettiğini belirten âlimlere göre an itibarıyla mevcut ve yaratılmış durumda olan cennetin kapıları Ramazan’da açılır. Bu, insanları hayra teşvik etmek içindir.

Cennet âdetâ lisân-ı hâliyle “işte açtım kapılarımı sizi bekliyorum. Durmayın iyilik yapın ki bana kavuşabilesiniz” demektedir.

Cehennemin kapıları da kapatılır. Cehennem de lisân-ı hâliyle “kapılarım kapandı, hiçbirinizin buraya girmesini istemiyorum. Sakın kötülük yapmayın, sonra karışmam!” demektedir.

Bağlandığı belirtilen şeytanlar bütün şeytanlar olmayıp elebaşları ve en azgınlarıdır. Zira bütün şeytanlar bağlanmış olsaydı insanlar günah işlemezlerdi.

Hadiste yer alan ifadeleri mecaz olarak kabul edenlere göre “cennetin kapılarının açılması”, müminler önünde iyilik yapma imkânlarının arttırılması, cennete girecek fırsatların çoğalmasıdır.

“Cehennemin kapılarının kapanması” ise insanların tuttukları oruç sebebiyle nefisleriyle aralarına mesafe koymaları, kendilerini cehennemlik kılacak günahlardan uzak durmalarıdır.

Ramazan ayında tutulan oruçlar, okunan Kur’an’lar, yapılan hayır ve hasenatlar âdeta insanlara cennetin kapılarını açmakta, buna karşılık yapılan tövbe ve istiğfarlar, günahlardan kaçınma gibi özellikler insanlara cehennemin kapılarını kapatmaktadır.

Şeytanların bağlanması ise insanların hayır peşinde koşturmaları, şerden uzak durmaya azmetmeleri sebebiyle şeytanların insanları saptırma, vesvese verme imkânlarının diğer zamanlara göre kısıtlanıp azalması anlamındadır.

Ramazan ayı en az suçun işlendiği, insanların diğer zamanlara göre günahla aralarına en çok mesafe koyduğu, böylece şeytana diğer zamanlara göre en fazla karşı çıkıp kafa tuttuğu aydır.

Rahmet çeşmesinin oluk oluk aktığı bu ayda testisini doldurabilenlere ne mutlu!

Bedeni susuzluğu ve açlığı çekerken ruhu ilahî feyizlerin sofrasında ziyafet çekenlere ne mutlu!

Rabbim cümlemizi testisini dolduranlardan, ruhî ziyafet çekenlerden eylesin.

Bu yazı 111 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar