SAY Kİ BU ÖMRÜNÜN SON RAMAZAN'I
Doc. Dr. Soner DUMAN

Doc. Dr. Soner DUMAN

  • Instagram

SAY Kİ BU ÖMRÜNÜN SON RAMAZAN'I

24 Mayıs 2019 - 02:03

Zaman hızla akıp gidiyor. Daha düne kadar "Ramazan geliyor" diye hazırlık yaparken bugünle birlikte Ramazan ayının bir haftasını geride bırakmış oluyoruz. Evveli rahmet olan Ramazan ayının rahmet bölümü bitmek üzere. Elde fırsat varken, Ramazan henüz bitmemişken sıklıkla sormamız gereken soru şu: "Bu Ramazan'ı en güzel-verimli şekilde nasıl değerlendirebilirim?"

Bir vakti en verimli geçirmenin yolu o vakti hayatımızın son anı gibi düşünmekten geçer. Bu sebepledir ki Allah Resûlü (s.a.v.), kendisinden az ve öz öğüt isteyen kişiye "namaz kılacağında bunu son namazın gibi düşünerek kıl" buyurmuştur. (Müsned 23498 no'lu rivayet)

Şimdi biz bunu Ramazan'a uyarlayalım... Ramazan ayını en verimli bir şekilde değerlendirmenin yolu şöyle düşünmekten geçiyor:

"Bu, hayatımın son Ramazan'ı... Cenneti kazanmak, cehennemden azat olmak, Rabbimle ve kullarla aramı düzeltmek için son fırsat..."

Bu şekilde düşünmeyi başarabilir ve bunu Ramazan ayınını geriye kalan günlerine yansıtabilirsek o zaman Ramazan'da tuttuğumuz oruçlar, kıldığımız namazlar, okuduğumuz hatimler bir başka tat alacak, her zamankinden farklı olacak.

Bu şekilde davranmayı başarabilirsek insanlar ile aramızdaki ilişkiler bir başka boyuta taşınacak.

"Ben böyle düşünmekte zorlanıyorum" diyenler geçen Ramazan hayatta olup da şimdi olmayanları düşünsünler.

Rabbimiz gelip geçen Ramazanları ebedî bayramımıza vesile kılsın.

Bu yazı 90 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar