"MUTLAKA BİR SEBEBİ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK" LÂZIM...
Dr. Abdülkerim KARAAĞAÇ

Dr. Abdülkerim KARAAĞAÇ

"MUTLAKA BİR SEBEBİ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEK" LÂZIM KARDEŞLERİM

28 Ekim 2019 - 09:34

Önemli bir toplantıda bir kişi cep telefonuyla bağıra bağıra konuşuyor ve bu da sizin garibinize gidiyorsa, bakış açınızı değiştirmeden onu değerlendirmeniz yanlış olur.

Misal; Bir yerden bir yere otobüsle gidilirken, bir baba, 3 evladıyla oturup, sürekli ağlayan çocuklarına hiç “susun” demeden yolculuğa devam ediyorsa; siz ona “ne gamsız adam” diyebilirsiniz. Ama sorsanız, belki de onlar hastaneden geliyorlardır ve bir saat önce çocukların anneleri ölmüştür.

Bir seminerde konuşmacının konuşmasını dinlemeye gelen annesi, arka sırada oturan 2 kişinin toplantı boyunca sürekli konuştuklarını görerek, çok öfkelenmiş ve oğlumu küçümsüyorlar diyerek de çok üzülmüş. Yemek molasında oğluna, “şunların kafasına çantamı indiresim geliyor” demiş. Oğlu; “anne o adam İtalyan, burada İtalyanca tercüme yok, konuşulanları anlamak istiyordu, biz de onun yanına konuşulanları tercüme edecek birini oturttuk” demiş.

Havaalanında aktarma yapmak isteyen yaşlı bir hanım, uçağının 2 saat gecikmeli olduğunu öğrenince, dergiler ve bir kutu kurabiye alarak bekleme salonuna geçmiş. Yanındaki sehpaya da dergileri ve kurabiye kutusunu bırakarak, okumaya dalmış. Bir ara bakmış ki, yanındaki koltuğa oturan bir adam, sehpadaki kurabiye paketini açıyor ve yemeye başlıyor. Kurabiyelerin kendisine ait olduğunu hissettirmek isteyen kadın, adama dik dik bakmış. Hatta canı o an istemediği halde, kutudan bir kurabiyeyi ağzına atmış. Her halde kurabiyelerin sahibinin kim olduğunu artık anlamıştır diye düşünürken, adam bir tane daha ağzına atmaz mı? Hemen kadın da bir tane daha atmış ve bir yarışma başlamış, adam bir tane, kadın bir tane. Sonuçta kutuda tek kurabiye kalmış, adam onu hızlıca kaparak ortadan bölmüş ve gülerek kadına ikram etmiş. O sırada, kadının uçağının alana indiği anonsu duyulmuş ve işlemler için kadın bankoya gitmiş. Pasaportunu çıkartmak için çantasını açtığında ne görsün, kendi kurabiye paketi hiç açılmamış olarak çantasında durmuyor mu? Meğer, bunca zamandır adamın kurabiyesini yiyormuş. Tabii çok utanmış ama, artık iş işten çoktan geçmiş. Başkalarının düşünce ve davranışları hakkında hüküm verirken, elimizdeki veriler çoğu zaman yeterli olmuyor. Davranışların nedenini bilmeden çok yanlış yargılara varabiliyoruz.

Aynı hadiselere farklı bakış, bizim davranışlarımızı belirliyor. Buradan yola çıkarak, çözemediğimiz problemler için, paradigmamızı (zihin haritası) değiştirmemiz gerektiği kanaati hasıl oluyor.

Karşılaştığınız her hadiseyi, o anki düşünce düzleminde kalarak çözemezsiniz. Çoğumuzun zaman zaman yaptığı gibi, “sorunların içinde kaybolmak” yerine, paradigma değiştirmeyi başarıp, hadiselere farklı biçimde yaklaşabilenler, o sorunu aşma şansını da yakalıyorlar. Zaten sıkıntılarımızı dostlarımızla paylaşmamızın nedenlerinden biri de, farklı bir bakışın, bize farklı davranabilme kapısı aralama ihtimali değil midir? Bütün bunlar, sakin düşünme ile çözülebilecek meselelerdir. Kendine; “acele etmemeliyim, yanlış duymuş ve görmüş olabilirim, hata ediyor olabilirim” telkinleri vererek çözülmesi muhtemel şeylerdir.

ÇÖZÜMSÜZ gibi gördüğünüz sorunlar konusunda PARADİGMA değiştirmenin önemi çok büyüktür. Aslında hayatımızı, başarımızı, mutluluğumuzu belirleyen bizim kendi davranışlarımızdır. Başımıza gelen her şeyle, onlara verdiğimiz tepki ve yanıt arasında geniş bir hareket alanı vardır.

Nitelikli insan olmak, her insana nasip olmaz. Çünkü, her insanda zeka seviyesi aynı olmadığı gibi, var olan güzel zekasını yerinde kullanmak da önemlidir.
İradeye Hakim Olmak
Uyumlu Olmak
Nitelikli çevre
Baskın yetenek
Sevdiğin işi yapmak
Ustalarından ustalığı öğrenmek
Kendini güncellemek
Niyetin saf olması
Ruhsal farkındalık
Sorunun değil, çözümün parçası olmak
Hayata ve herşeye yeni bakış açısıyla yaklaşabilmek
Tebessüm
Sükut (susmak)
Bakış açısını değiştirmek
Karşındakinin yerine kendini koyabilmek
Şahıs ve olayları akıl ve kalp süzgecinden geçirmek , hak yememek
İnsanı gözden düşürecek şeyler de var;
Demagoji (Laf kalabalığı)
Kendini ağıra satmak (övünmek, vazgeçilmez göstermek)
Aşırılık (mübağala, abartı, ifrat, tefrit)
Felakete odaklanmış olmak
Şikayetçilik
Dedikodu
Kararsızlık
Cesaretsizlik.

Bu yazı 304 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar