Bazılarımızın iftar ettiği, bazılarımızın iftarı beklediği...
Dr. Mahmut SAMAR

Dr. Mahmut SAMAR

Bazılarımızın iftar ettiği, bazılarımızın iftarı beklediği şu hengâmede beş dakikalık bir tefekkürde bulunalım

09 Mayıs 2019 - 02:14

Aynı yemeği yiyen iki kişi her zaman aynı lezzeti mi alır? Ya da aynı filmi seyreden iki kişinin filme ilişkin yorumları hep aynı mı olur? Aynı kitabı okuyan iki kişiden hep aynı tepkileri mi alırsınız?

Büyük ihtimalle her üç soruya da "hayır" cevabı verdiniz. Çünkü insanların aynı fiil ya da olaydan etkilenmeleri ve buna gösterdikleri tepkiler farklı farklı olur.

Sadede gelelim:

Hepimiz oruç tutuyoruz ama acaba tuttuğumuz oruçtan hissemiz aynı mı? Elbette ki değil. Aynı ibadeti yapan iki kişinin o ibadetten hisseleri tamamen farklı olabilir. Peki oruç açısından söyleyecek olursak bu hisseler neye göre belirleniyor?

Ben bugüne kadar oruçla ilgili yaptığım okumalardan orucun üç boyutu olduğu sonucunu çıkardım. Tıpkı bir ceviz gibi. Cevizin bir yeşil kabuğu, bir tahta kabuğu, bir de özü var ya. Orucun da böyle üç yönü var.

1. Zâhirî / maddî boyutu: Bedenimizi yeme-içme vb. orucu bozan şeylerden uzak tutmaktır. (Orucun yeşil kabuğu)

2. Bâtınî / manevî boyutu: Azalarımızı, orucun sevabını alıp götüren yalan, dedikodu, harama bakmak vb. günahlardan uzak tutmaktır. (Orucun tahta kabuğu)

3. Ruhânî / kalbî boyutu: Kalbimizi, bizi Allah'ın rızasına kavuşmaktan alıkoyacak bütün kötü huylardan (kibir, riya, ucb, haset) uzak tutmaktır. Hatta belki bu, Hakkı hatırdan çıkaran bütün bir masivâya karşı oruç tutmaktır. (Orucun özü)

Sadece ilk boyutla sınırlı kalan oruç avamın orucudur. İkinci boyuta geçebilmiş oruç ebrarın (ashab-ı yeminin) orucudur. Üçüncü boyuta geçen oruç mukarrabûn'un (Allah'a yaklaştırılmış olan kimselerin / sâbıkûn) orucudur. (Siz bu üçlüye avam, havas ve havassü'l-havas da diyebilirsiniz.).

Oruçtan en büyük hissesi olanlar mukarrabûn'dur. İkinci derecede ebrâr, üçüncü derecede ise avâm gelir.

Rabbimiz orucu en üst boyutta tutmayı, sadece oruçta değil her konuda mukarrabûn'dan olmayı hepimize nasip eylesin.

Bu yazı 188 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar