Yalnız İnsan Tipolojisi
Dr. Mahmut SAMAR

Dr. Mahmut SAMAR

Yalnız İnsan Tipolojisi

13 Mart 2019 - 09:14

İnsanlardan bazıları kendisi gibi düşünmeyen herkese tepeden bakarlar. Konuşmalarında sürekli iğneleyici bir dil kullanırlar. Aslında hiçbir şey ya da çok az şey bildikleri halde kendilerini her konuda bilge görüp diğerlerine cahil muamelesi yaparlar. Yine herkesi eleştirdikleri halde eleştiriye asla tahammül etmezler. Çünkü onlara göre eleştiride bulunmak sadece kendileri gibi seviyeli! insanların tekelindedir. Bu nedenle her konuda muhalif rolunü üstlenmeyi kendilerine adeta görev addederler. Bunların bir başka meziyetleri! de kimlik algılarının ben/biz ve ötekiler üzerine kurulu olmasıdır.

Yukarıda özetlemeye çalıştığım insan tipi aslında bu şekilde davranarak kendisini yaşadığı toplumda yalnızlığa mahkum etmektrdir. Oysa insan doğuştan medeni bir varlıktır ve toplum içinde yaşamak zorundadır. Bu zorunluluğun bir gereği olarak da diğer bireylerle ilişki kurmak mecburiyetindedir. Şu halde ideal olan; medeni yani sosyal bir canlı olarak her bireyin ortak değerlerde buluşarak diğerleriyle zorunlu ilişkilerini en iyi şekilde kurmaya gayret göstermesidir. Farklılıkları esas alarak ben ve öteki merkezli bir yaklaşımdan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde kalabalıklar içinde ürkütücü bir yalnızlık kaçınılmaz olur.

Burada bir hususun altını çizmek gerekir ki maddi ve manevi açıdan birlikte yaşama kültürü, doğuştan sosyal bir varlık olarak yaratılan insanoğlunun fıtratıdır. Zaten toplumda bunu sağlayacak olan birçok ortak payda bulunmaktadır. Buna rağmen farklılıkları esas alarak ben ve öteki üzerine bir kimlik inşası bu fıtrata aykırıdır.

Öyle zannediyorum ki İslami literatürde "cemaat" olgusunun da orijinal/ilk/sahih anlamı budur. Ancak ne yazık ki günümüzde yukarıda resmetmeye alıştığımız insan modeli, "cemaat" kavramını da bu sahih anlamından koparıp ötekileştirme aracı haline dönüştürdü. Oysa nebevi düsturda "sürüden ayrılanı kurt kapar" denilerek ortak paydalarda birlikte yaşamaya işaret edilmiştir.

Bu yazı 283 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar