Kur'an'ı yeniden hayatımızın merkezine koymalıyız
Harun DİKİCİ

Harun DİKİCİ

Kur'an'ı yeniden hayatımızın merkezine koymalıyız

06 Ekim 2017 - 01:06

Kur'an'ın dışına çekilerek başka bir biçimde yapılandırılan dini inancı, Kur'an'ın tekrar içine döndürmek gerekiyor. 
Kur'an bize ne diyor; dedelerinizin, babalarınızın size din adına söylediklerini akıl ve ilim süzgecinden geçirin, eskiyi kutsallaştırıp dokunulmaz kılmayın, bu putperestliğin şirkin bir alametidir. 

Değişimin esası adeta İbrahimi bir isyandır, yani Allah'ın varlığını ve birliğini ikna edici bir şekilde anlatmaya çalışmaktır. İslam dünyasında değişmenin kaçınılmazlığı ortadadır. 

Yoksa size şu soruyu, hep soracaklar: 

"İslam dünyasının hali perişan. Sizin dininiz mi sizi bu hale getiriyor, yoksa siz mi dininizi bu hale getirdiniz?"
Bizim gafletimiz ve tembelliğimiz yüzümüzden güzel dinimiz töhmet altındadır, hatta ve hatta Allah Teala'ya dahi laf söyleme cüreti göstermektedirler bizim gafletimiz yüzünden...

Onların Beytullah yanındaki duaları da ıslık çalmak ve el çırpmaktan başka birşey değildir. (Ey kafirler) İnkar etmekte olduğunuz şeylerden ötürü şimdi azabı tadın. (Enfal-35)

Bu noktada, müşriklerin Kur’an’da net bir şekilde tarif edilen bu davranışları ile günümüzde dindar geçinen bazı kimselerin düğün-dernek ve çeşitli merasimlerde anlamını bilmeden güzel sesli sanatçılara Kur’an okutmaları veya bazı kesimlerin dinî ritüel olarak sema, zikir ya da sazlı sözlü semah yapmaları arasındaki benzerlik gözden kaçırılmamalıdır.

Bu yazı 1871 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar