Bağımsızlık mı bağımlılıktan kurtulmak mı...
İbrahim Aziz UĞUZEL

İbrahim Aziz UĞUZEL

Bağımsızlık mı bağımlılıktan kurtulmak mı...

26 Eylül 2017 - 16:28

Barzani Şii İran , şii Irak , bölünmüş Suriyenin Isıd (daiş) bölümü tarafından kuşatılmışken bölgenin neredeyse tüm ihtiyaçları TÜRKİYE den gidiyorken İsrail ABD ve başkaca ülkelerin destekleriyle bile ayakta kalamayacaktır. Bu gerçekleri dile getirdikten sonra kısa vadede bağımsızlık ilanı gerçekçi gelmiyor bana.
Peki ne yapılıyor...
Pekçok oyuncu oyun içinde oyun kuruyor zannımca. ABD israil ve yandaşları uzun vadede İsraile büyük israil için hazırlık yapıyorlar. Bölgede kendileri tarafından sınırsız destek alacak ve İran Irak Türkiye ile savaştırılacak bir istikrarsızlaştırıcı olarak kullanılacak Kürt devleti kurmak... Bu en çok kürt toplumunun aleyhine olacaktır. Bunu Küzey ırak kürtleri de görüyordur ve görecektir. Kuzey ırakta toplam 5 milyon kürt yaşadığını da hatırlamak lazım.
Barzani bağımsızlık referandumu yaparak kısa vadede Irak merkezi hükümetine karşı ciddi bir koz elde ettikten sonra merkezi hükümetten alamadığı birçok haklarını almayı planlıyordur. Petrol gelirleri başta. Zira bölgesel yönetime pay verilmiyor.
Başkaca planlar da vardır konuşulabilir.
Fakat ne olur hangi plan tutar? 
Kısa vadede Barzani bağımsızlık ilan etmez. İran ve Türkiye ile ilişkilerini düzeltir Irak merkezi hükümeti ile eşit paylaşımı sağlayacak şekilde anlaşır. Türkiye ye daha çok yanaşır. 
Uzun vadede ağababalarının planlarına uygun hareket ettiği sürece sağ kalır itaat etmezse yeni bir Barzani bulurlar.
Peki ne olmalıdır. Ne için gayret edilmelidir. 
Dünyada ki tüm Kürtler bu bölgede yaşıyor. Toplam nüfüsları 30 milyon kadar. Bölgede şii devletler tarafından kuşatılmış ve etrafındaki tek Sünni devlet Türkiye... Bağımsızlık ilan ediyorken Türkiye ye katılmadırlar...
Doğrusu kuzey Irak kuzey Suriye İran ve Türkiye de ki Kürt kardeşlerimizin Türkler ve Türkiye dışında dostları da yok çıkışlarıda yok...
Allah feraset versin...
Görelim mevlam neyler
Neylerse güzel eyler

Bu yazı 4190 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar