Savas stratejisi Bir komutan savas bitinceye kadar teyakkuzdadir.
İbrahim Halil ER

İbrahim Halil ER

Savas stratejisi Bir komutan savas bitinceye kadar teyakkuzdadir.

03 Kasım 2021 - 15:58

Kazandim demez

Kibir yapmaz

Yoksa kaybeder...

Savaşta bir çok cephede ayni anda savasamazsiniz (birinci dunya savasindaki sorunumuz ayni anda bir çok cephede savasmak zorunda kalmamizdi). Ordunuzu parçalayıp tüm cephelere gönderirseniz merkezin zayıf düşer ve güçlü bir saldırı ile kaybedersin. Kanatlarda başarılı olsan bile kalpte yani merkezde zayifsan kaybedersin.

Bu nedenle büyük komutanlar yanıltma ve dikkat dağıtıcı hedeflere değil düşmanın ana damarını tespit edip oraya yuklenirler.

Ana damarı yok ettiniz mi diğer cepheler kendiliğinden düşer.

Ordun çok ve güçlüyse kanatlardan saldirirsin

Boylece kalbi yani merkezi kusatir teslim olmaya zorlarsin.

Ya da düşman tamamen kalbin merkezin etrafinda kenetlenmisse

Oraya saldirsan kalbin merkezin etrafindaki halkayi gecemezsin.

Yapacagin hamle kalbin etrafindakileri ordan uzaklastirmak yani çekmektir.

Bunun yolu da tuzak ve en etkilisi sahte ricattir. Meshur hilal taktiği yani kurt kapani taktigi budur.

Kactigini sanan dusman kanatlari açılır ve kovalamaya kalkışır. Bu durum kalbi yani merkezi zayiflatir. Bu ara düşmanı gözleyen ve böyle bir fırsatı kollayan başka bir kuvvet tüm gücüyle kalbe yani merkeze saldırır ve savaşı kazanır.

Yani zayiflayan, savunma kalkanlari azalan kalbe -merkeze- asil kuvvetinle girersin. Uhut savasinda kaybetmemizin nedeni budur. Ganimetler için merkezin etrafindan uzaklaşan kanatlar kalbin zayiflasina ve savunmasinin düşmesine neden oldu. Böyle bir fırsatı kollayan Halid b. Velid komutasındaki düşman kuvvetleri kalbe saldırarak savaşı kazandılar.

Düşmanın müttefikleri çoksa hepsiyle ayni anda savaşmak askerlenin dağılmasına ve merkezin zayıflamasına neden olur. Bu da yenilgiyi doğurur. Bunun için düşman ittifakini dağıtmaya ve birileriyle bogusmasina çalışarak düşman sayısını azaltmak ya da güvensizlik oluşturmak gerekir. Malazgirt savaşında bu yapıldı. Bizans ordusundaki oğuz ve peceneklerle anlaşıldı. Ayrıca düşman kuvvetleri içindeki Normanlarla rumlar arasindaki ihtilaf da kullanıldı.

Resullah da yahudilerle mekkelilerin ittifakını bozmak için mekkelilere taviz vererek barış antlasmasini ( hudeybiye) imzaladı. Böylece düşman cephesini bozdu.

*****

Bir komutan olarak hz. Muhammed (sav) kitabimizdan. Yakinda basiliyor.

Bu yazı 121 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar