Allah'tan ne kadar korkmalıyım?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Allah'tan ne kadar korkmalıyım?

26 Kasım 2019 - 11:14

Ona ne kadar ibadet etmeliyim?
Yasaklardan ne kadar kaçınmalıyım?

Normalde Kur'an'ın; yani Allah'ın emir ve yasaklarına her insan güç yetirebilir. Ancak herkes eşit şartlarda büyümüyor. Herkes aynı şartlarda din eğitimi almıyor. Herkes İslam ahlakını aynı düzeyde öğrenmiyor.

Kimisi doğar doğmaz ezan sesi, kamet sesi duyuyor. Kimisi de yıllar sonra ezan sesini duyuyor. Kimisi Allah sevgisi ve Allah korkusunu daha çocuk iken duyuyor ve öğreniyor, kimisi de otuzundan sonra bile zar zor duyuyor.

Yani herkes cami avlusunda doğmuyor ve herkesin babası imam, hoca; annesi hacı abla değil...

Böyle olunca Allah'ın emir ve yasaklarına uyup uymama konusunda herkes aynı şuurda olmuyor.

Allah teala, kimseden illaki dört dörtlük bir dini hassasiyet beklemiyor. En azından ilk zamanlarda istemiyor. Zamanla, sindire sindire, tedrici olarak ondan bazı şeyler istiyor.

Bazısı için namaz kılmak kolay geliyor; ama örtünmek kolay gelmiyor. Bazısı için örtünmek kolay; ama namaz kolay gelmiyor.

Bir ibadetin tamamı yapılamıyorsa da hepsi terk edilmez. Günde bir vakit kılar, haftada bir iki vakit kılar, cumadan cumaya kılar...

Tabi ki, bir ibadete alışmak uzun bir süreçtir. Bunu ilk seferde başaranlar da var. Fakat bir kimseden, bir ibadette kusurlu olduğu için diğer ibadetleri terk etmesini istemek yanlıştır.

Herkes öncelikle gücünün yettiğinden mesuldür. Gücü ne kadarına yetiyorsa onu yapmalıdır. Gücü azına yetiyorsa azı yapmalı; ama tamamını yapmak için de niyetlenmelidir.

Şimdi bazı genç kardeşlerimiz haşa Allah adına racon kesiyorlar. Herkesten dört dörtlük bir iman, dört dörtlük bir ibadet ve kusursuz bir ahlak istiyorlar. Aslında bu beklenti bile Kur'an'ı eksik anlamanın bir sonucudur. Zira Kur'an ne bir günde indi ne de bir yılda tamamlandı.

23 yıl gibi uzun bir süreçle insanlar inanç, ibadet ve ahlaki açıdan ıslah edildi. Buna rağmen hepsinin aynı düzeyde olduğunu söylememiz zordur. Zira içkiyi, içki yasağı geldikten hemen sonra terk edenler olduğu gibi, az da olsa bazıları uzun yıllar sonra terk edebildi... Ama bu kişi namazını da kıldı, zekatını da verdi, cihadını da yaptı...

Gücünüzün yettiği kadar Allah'tan korkun!
Kim ne derse desin!

Bu yazı 503 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar