Bana güvenmiyor musun?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Bana güvenmiyor musun?

15 Nisan 2019 - 09:31

Bu sözü hem söz olarak hem de davranış olarak özellikle de yetkili kişilerden sıkça duyarız ya da hissederiz. Bana güvenmiyor musun?

Evet, sana güveniyorum; ama kalbimin de rahatlaması lazım. Zira Hazreti İbrahim, Rabbine şöyle demişti:

(وَإِذۡ قَالَ إِبۡرَ ٰ⁠هِـۧمُ رَبِّ أَرِنِی كَیۡفَ تُحۡیِ ٱلۡمَوۡتَىٰۖ قَالَ أَوَلَمۡ تُؤۡمِنۖ قَالَ بَلَىٰ وَلَـٰكِن لِّیَطۡمَىِٕنَّ قَلۡبِیۖ قَالَ فَخُذۡ أَرۡبَعَةࣰ مِّنَ ٱلطَّیۡرِ فَصُرۡهُنَّ إِلَیۡكَ ثُمَّ ٱجۡعَلۡ عَلَىٰ كُلِّ جَبَلࣲ مِّنۡهُنَّ جُزۡءࣰا ثُمَّ ٱدۡعُهُنَّ یَأۡتِینَكَ سَعۡیࣰاۚ وَٱعۡلَمۡ أَنَّ ٱللَّهَ عَزِیزٌ حَكِیمࣱ)

Ey Rabbim, bana ölüleri nasıl dirilttiğini göster!
Allah dedi ki: Yoksa iman etmedin mi?
İbrahim: Bilakis iman ettim. Ancak kalbimin de huzur bulmasını, mutmain olmasını istiyorum....

[Bakara suresi 260]

Bu olmaz, böyle değil, bunun yolu yok, sen bunu mutlaka yapmalısın, kanunda yeri yok, mevzuat müsait değil gibi ifadeler kalbe huzur vermiyor.

Kalbin mutmain olması için gereken izahat yapılmalı ve yasal dayanak, yasal engeller gösterilmelidir. Memurdan, asttan, işçiden vb kuru bir itaat beklemek acizliktir.

Sonra bu insanlar bana niye güvenmiyor? Güvenlerini yitirecek ne yaptım? Bana güvenmiyorlar mı? Bu kadar açık sözlü olmama rağmen hala benden belge istiyorlar gibi sözler boş sözlerdir. İnsanlar, sadece güvenmedikleri için değil, bazen de kalplerinin mutmain olması için delil isterler, belge isterler.

Bilginin kaynağını belirtmek de böyledir. Birisi hocam, bu hadis nerede geçiyor diye sorduğunda belki seni sınamak için değil, kalbini mutmain etmek için soruyordur. Ben hocayım, benden delil istiyor, bana kaynak soruyor, bana güvenmiyor gibi sözlerle kaçamak yapmaya gerek yok. Kaynağını göster, sen de rahat et, o da rahat etsin.

Bana güvenmiyor musun?
Hayır, sana güveniyorum da kendime güvenemiyorum...

Bu yazı 377 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar