Bazen babanın iyi, salih olması çocuklarına iyi bir gelecek...
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Bazen babanın iyi, salih olması çocuklarına iyi bir gelecek getirir.

20 Nisan 2020 - 19:50

Bazen babanın iyi, salih olması çocuklarına iyi bir gelecek getirir.

وَكانَ أبُوهُما صالِحًا

Babaları salih bir insandı.

Kehf 82

***

Babanın iyi olması, salih olması, takvalı olması evladına da fayda verir. Demek iyilik, bazen bulaşıcıdır. Babanın iyi olması, ileride çocukların bir fayda görmesine vesile olabilir.

Mezkur ayette harabe evlerinin duvarının altında iki yetimin hazinesi vardı. Yetimler küçüktü. Hazineyi küçük yaşta görselerdi koruyamazlardı. Birileri onların elinden alırdı. Allah başka bir plan kurmuştu. Yıkılmakta olan duvarı düzeltmesi için iki peygamber göndermişti. (Veya bir melek bir peygamber).

Duvarı düzeltme işini yaptılar. Kime? İki yetim çocuğa. Sebep? Babaları salih bir insandı.

Ey babalar, salih olursanız, çocuklarınızın bazı işlerini yapmak için Allah melek de gönderir, peygamber de gönderir. Belki artık peygamber gelmeyecekse de melek göndermeye devam ediyordur.

Acaba zamanında olmayan fakat başka zamanda olan güzelliklerde bir meleğin rolü olamaz mı?

Mesela bir sınavı kaçırırsınız ve hayatınızda çok büyük değişiklikler olur. Fakat bu sınavı kaçırmanız başka bir güzellik getirir. Peki, o sınavı kaçırmanıza neden ol şeyde bir meleğin müdahalesi olabilir mi?

Ya da birini istersiniz. Olur olmaz derken olmaz. Sonra başka biriyle evlenirsiniz ve mutlu olursunuz. İlk aday için ortaya çıkan engeller acaba hayır mıydı şer miydi? İİlk aday ile aranıza giren mani bir meleğin dokunuşu olamaz mı?

Olabilir...

Zamanında dediğimiz şey ne acaba? Bizim istediğimiz bir zamanda mı yoksa Allah'ın istediği bir zamanda mı gerçekleşen şey, zamanında gerçekleşmiştir? Hangisi?

Bu yazı 715 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar