Canlı yayın ibadetler...
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Canlı yayın ibadetler...

04 Ağustos 2019 - 03:15

Canlı yayın ezan yayını yapanlar var. Bir elinde telefon, diğerinde mikrofon ezan okuyor. Arada yorumlara bakıyor. Beğenileri görüyor ve daha bir iştahla kaldığı yerden devam ediyor.

Canlı yayın kametler de buna girdi. Neredeyse ezan makamında okunan kametler de canlı yayına dahil oldu. Telefonu ya yanındaki kişi tutuyor ya da telefonu yere koyuyor. Bir gözü telefonun kamerasında...

Canlı yayın sabah namazları da vardı.

Namazdan sonra okunan canlı yayın aşırlar da buna dahil...

Şimdi umre ve hacdaki canlı yayın tavaflar da eklendi...

Sevgili kardeşim, bu ameller ibadettir. Bu ayetlerin canlı yayın yapılması belki niyet kötü olmasa da riyanın kapısını zorlamaktadır. Önce iyi niyetle başlayan bu canlı yayınlar sonrasında beğeni toplamaya ve riyaya kaçıyor.

Riya tüm amellerin virüsüdür. Hangi amele bulaşırsa onu batıl eder. Hatta kişi Allah yolunda şehit olduğunu zanneder ama riya girdiği için ölümü bile boşa gider. Allah yolunda ölmeye bile riya karışabilir. Ölümü niye boşa gitti biliyor musun? Zira insanlara Allah için canını verebileceğini göstermek istemişti. Kahraman olduğunu göstermek istemişti. Evet, insanlar onun kahraman olduğunu gördü. Ona kahraman dediler. Adam canından oldu ama şehitliği kabul olmadı. Buna ilim de dahildir. İnsanlar görsün diye ilim öğretmek de riyadır. Buna insanlar görsün diye hayır hasenat yapanlar da dahildir.

Lütfen bu konularda olabildiğince hassas olalım. Canlı yayın yapalım derken, canlı bir ibadetten olmayalım.

Bu yazı 495 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar