Çok kıymetli sayın genç hocam!
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Çok kıymetli sayın genç hocam!

02 Ocak 2020 - 11:07

Eski alimlerden de şu sözü söyleyenler olmuştur. Biz ilme dünyalık elde etmek için girdik. Allah teâlâ niyetlerimizi zamanla değiştirdi. Artık dünyalık bir makam için değil, uhrevi bir makam elde etmek istiyoruz, demişlerdir.

Sayın hocam, her mesleğin kendisine yakışanı vardır, yakışmayanı vardır. Hocalık da uhrevi bir meslektir. Giyim, kuşam, oturup kalkma, yeme içme, konuşma gibi her alanda hocaların diğer insanlardan farklı olması gerekir. Hoca diğer insanlar gibi davranamaz. Diğer insanlar gibi giyinemez. Bu, diğer insanları küçümsemek için değildir. Asker, asker kıyafeti giyer. Doktor doktor, kıyafeti giyer...

Hoca rehberdir. Yolu tanır ve tarif eder. Hoca öndedir. Önde olan tehlikelere daha açıktır. Hoca komutandır. Cemaatini sevk ve idare eder. Hoca hatiptir. Cemaatini bilinçli hale getirir. Hoca vaizdir. Cemaati uyarır.

Hoca ilim adamıdır. Cemaate ilim dağıtır. Hoca emindir. Herkes gelir ona derdini anlatır. Hoca kimi zaman babadır, kimi zaman anadır, kimi zaman abi, kimi zaman arkadaştır. Hoca sıradan biri değildir. İncinir ama incitmez. Hoca basit düşünmez.

Günü birlik iş yapmaz. Planı ve projesi vardır. Hoca yaşına, başına ve ilmine göre iş yapar. Hoca bir mahallenin her şeyidir. Mahalle büyük olsun küçük olsun fark etmez. Hoca kendisine peygamberleri rehber alır. Alimleri rehber alır. Rehberlik yaparken şehit olanları rehber edinir. Salih insanları rehber edinir. Sıradan, basit, amaçsız kimseleri rehber edinmez.

Hoca dava sahibidir. Davası ve derdi vardır. Bir insanın Allah ile tanışması için çalışır. İnsanların malını değil gönlünü hedef alır. Gönlünü dünyalık için değil ahiret için hedef alır. Hoca durağan değildir. Hareket eden nehir gibidir. Aynı yerden iki defa akmaz.

Hoca şunu iyi bilir ve bilmelidir. Her meslek insanların dünyasını daha iyi yapmak için vardır. Ama hoca insanların ahiretini mamur etmek için vardır. Hoca ahiret için vardır. İşte aceleyi seven insanlar bundan dolayı hocalardan uzaklaşır. Peşin olanı ister, peşin olanı arzular. Hoca ise işine gücüne bakar. İşi gücü önce kendi ahiretini kurtarmak, ailesinin ahiretini kurtarmak, cemaatinin ahiretini kurtarmaktır. Hocanın ailesi geniştir. Gönlü geniştir. Evi geniştir. Kardeşleri çoktur.

Ahirete yatırım yapmak isteyen herkes hocanın muhatabıdır. Hoca insanlara güven verir. Kendi nefsini temizler. Temiz olan temiz yapabilir. Kirli su temiz yapmaz. Kirli bez temizlemez. Hoca temizler ama kirlenmemeye de gayret eder. Hoca insanların sırlarını saklar. Sırları açıklamaz. Herkesin hocaya güveni vardır, olmalıdır. Hoca bu güveni vermelidir.

Hocalık nefis, ruh terbiyesidir. Hocalık hayvani duyguları, nefsani duyguları bastırmak için vardır. Hocalık üç günlük dünya için ahireti heba etmek değildir. Cahil insanlar kendilerine uyarıcı gelmediği için mazur sayılır. Ama hoca mazur değildir. Bilmiyorum, bilmiyordum diyemez. Hocanın görevi bilmektir. Öğrenmektir.

İnsanlar, hocalık diye bir görev ihdas ettiler. Yanlış yaptığımız zaman bizi uyarsınlar. Hata yaptığımız zaman bizi düzeltsinler. Dini konularda bize yol göstersinler diye içlerinden bazılarını ilme ve hocalığa yönlendirdiler. Hoca herkesin ortak noktasıdır. Kamu hizmetidir hocalık.

İnsanlar hastaneye sadece hasta olduklarında gider. Elbise almaya ihtiyacı olduğu zaman gider. İlaca ihtiyacı olduğu zaman baş vurur. Ama hoca hem sağlıklı olanın hem hasta olanın, hem aç olanın hem tok olanın, hem çıplak olanın hem giyinik olanın gideceği yerdir. Hocalık zordur. Hocalık kolay değildir. Hocalık sabır işidir. Hoca kimi zaman sevilmez, kimi zaman kabul edilmez. Hoca geliyor denilip yüzler asık olur kimi zaman. Hoca bunu bilir. Herkes tarafından sevilmediğini, sevilmeyeceğini bilir. Ama olsun der. Yine de sabreder. Herkesin sevgisini kazanmak için uğraşmaz.

Hocanın görevi insanları razı etmek değil, Allah'ı razı etmektir. Hoca bir insanı bile kazansa görevini yapmış sayılır. Evet bir insanı bile şeytanın yolundan alıkoysa görevini yapmış sayılır. Otuz yıl görev yapsa bir insana, iki insana rehberlik yapmış olsa görevini hakkıyla yerine getirmiş sayılır. Ama çok insan için de çalışır. Şeytanın ve nefsin esiri olanları görünce üzülür. Kendisine dert edinir. Ama öncelikle kendisini, ailesini ve kendisinden yardım isteyeni kurtarmaya çalışır. Hoca insanları tanımalıdır. İnsan davranışlarını iyi bilmeli. İnsanın zayıf ve zaaf noktasını bilir. Ona göre görevini yapar. Kime nasıl yaklaşacağını iyi bilir. Kime nasıl yaklaşmayacağını da iyi bilir.

Hoca, kimse gelmiyor diye pes edemez. Kendi kendine hocalık yapacak. Hiçbir şey yapmıyorsa yapanlara fırsat vermelidir. Yapanlara yardım etmelidir. Aynı anda bir kaç peygamberin geldiğini ve bazı peygamberlerin diğer bazı peygamberlere yardım etmek için gönderildiğini unutmamalı. Hoca için görev mahalli diye bir tanım yoktur. Görev mahalli onun sadece resmi yeridir. Her mahalde hocadır, her yerde hocadır.

Hocam şundan müsterih olun. Şuan bu göreve her ne kadar layık olmadığımızı düşünsek de, şuan için bizden iyisi de yok. Bir de bu açıdan bakalım. Bizden iyisi gelinceye kadar görevi sürdürelim. İyisi gelince yardım edelim. Görevimizi en layık şekliyle yapamazsak da yapabildiğimiz kadarıyla yapalım.

Hoca en ileriyi gören kişidir. Herkes son nefesine kadar yatırım yapar ve plan kururken hoca ise dünya ve ahirete yönelik plan kurur.

Bu yazı 417 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar