Dünyaya hangi gözlükle bakıyoruz?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Dünyaya hangi gözlükle bakıyoruz?

26 Temmuz 2019 - 00:08

Kabilecilik gözlüğü ile bakanlar, sadece kendi kabilesinden olanları doğru görür. Diğerleri hep yamuktur. Bunların dünyası sadece kabileleri ile sınırlı.

Şehircilik gözlüğü ile bakanlar, sadece kendi hemşehrilerini görür. Diğerlerini istemez. Benim şehrim der, benim yöremin insanı der... Bu şehirde, diğer şehirlerden gelenlere yer yok der. Bunların dünyası sadece yaşadıkları şehir ile sınırlı.

Ülkecilik gözlüğü ile bakanlar, bunlar ise sadece kendi ülkelerindeki insanlara insan gözüyle bakar. Diğer ülkelerin insanları ise insan değildir. Bunların dünyası sadece yaşadıkları ülke ile sınırlı.

Irkçılık gözlüğü ile bakanlar, bunlar aynı ülkede farklı etnikler olsa bile yine de sadece bir ırkın üstünlüğünü kabul eder, diğerlerini ise ikinci, üçüncü, dördüncü sınıf insan olarak görür. Bunların dünyası ırklarının yaşadığı alan ile sınırlı.

İslam gözlüğü ile bakanlar. Buradaki İslam gözlüğü ile belli bir mezhep gözlüğü ile bakmayı kast etmiyorum. İslam'ın geniş açısıyla bakanları kast ediyorum. Bu gözlüğü takanlar dünyada ne kadar müslüman varsa hepsini kardeşi gibi görür. Görmek de zorundadır. Görmezse âyete karşı gelmiş olur. Herkim bir Müslümanı, ırkçılık, şehircilik ve benzeri nedenlerle öteki görürse, dışlarsa Allah'a vereceği hesap vardır.

İslam gözüyle bakan, insan gözüyle bakmış olur. Diğer din mensuplarını da insan olduğu için kabul eder...

Soru şu: İslamın bin dört yüz yıllık bir tarihi var. Hangi gayri islami bir ülkede müslümanlar elli ya da yüz yıl yaşayabildi? Mesela Avrupa'daki hangi ülkede müslüman bir halk, bir ırk var? Hangisi günümüze kadar dinini yaşayarak geldi?

Mısır'da gayri müslimler bin dört yüz yıldır yaşıyor. Suriye'de bin dört yüz yıldır gayri müslimler yaşıyor. Cezayir hakeza, Irak hakeza, Pakistan hakeza, Yemen hakeza... Hatta Suudi Arabistan da bile gayri müslimler var.

Bunun en bariz örneği de Osmanlı topraklarında yaşayan gayri müslimlerdir. İstanbul bunun en güzel örneğidir. Birinci dünya savaşına kadar Anadolu'daki tüm şehirlerde hıristiyan ve yahudiler yaşıyordu.

Yani islam nazarı ile İslam gözlüğü ile İslam gözüyle dünyaya bakarsan tüm dünyaya insan gözüyle bakarsın...

Şu yüz yıldaki ırkçılık ve milliyetçilik kavramı dar bir bakış açısı verdi hepimize

İslam gözüyle baktığın zaman mülteci göremezsin. İslam nazarıyla baktığın zaman yabancı göremezsin. İslam nazarıyla baktığın zaman dili, dini fark etmeksizin sadece mağdur bir insan görürsün....

Bu yazı 568 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar