Düşmanın nazarında adın nasıl geçiyor?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Düşmanın nazarında adın nasıl geçiyor?

04 Mayıs 2021 - 02:23

Onlar, kim yaptı bunu tanrılarımıza! Kim yaptıysa gerçekten o, zalimlerden biridir, dediler.

(İçlerinden bazıları şöyle dedi) "İbrahim diye bahsedilen bir gencin onları (putlarımızı) diline doladığını duymuştuk, dediler."

Enbiya Sûresi 59-60

Düşmanın aklına ilk nasıl geliyorsun?

Hazreti İbrahim, dediklerine göre daha yirmisine basmamış ama adı konuşulan bir gençti. Bir yerde putları kırmaktan söz etmişti. Ama yerin kulağı vardı. Casuslar her yerde idi. Ya da duymuşlardı.

İnsanlar, putların olduğu yere girince tüm putların kırılmış ve devrilmiş olduğunu gördü. Bunu kim yapmıştı? Olay yeri incelemesi yapıldı. Fail bulunamadı. Ama dediler ki: "İbrahim diye bir genç var, putlardan bahsediyordu."

Sonra İbrahim çağrıldı, soruşturma, mahkeme derken, ateşe atılmak gibi ibretlik bir cezaya çarptırıldı...

Onlar, İbrahim'in, putları kırdığını görmemişti. İbrahim de itiraf etmemişti. Ama İbrahim onların nazarında putları kırması muhtemel biriydi. Çünkü putları konuşuyordu. Çünkü sosyal medya hesabında putçu olmadığını söylemişti. Çünkü putları sevmediğini söylemişti. Çünkü putları kıran bir adamın resmini twitlemişti.

Zira İbrahim, Facebooklarda eğlence videoları paylaşmıyordu. Zira İbrahim, Instagram'da göğsü açık, dekolteli, meme uçlarını gösteren badi, tişört giymiyordu. Zira İbrahim, Twitter'da millete kapak yapıştırmak ile zamanını geçirmiyordu.

İbrahim onların nazarında suçlu idi. Çünkü İbrahim, trend olma derdinde değildi. İnsanların beğenisini kazanmak için putların milli günlerinde tebrikler yağdırmıyor, tebrik mesajları atmıyordu. Onun için bu putları kırsa kırsa İbrahim kırmıştı. Kamera kaydına gerek yok, şahide ya da itirafa da gerek yoktu. Mahkeme ne dese oydu.

Şimdi muvahhit geçinen İbrahimlerin adı geçince ne diyorlar acaba?

"Biz, İbrahim diye bahsedilen bir genç duyduk ama işi gücü zamparalık! Bizim putları o kırmış olamaz. Bir gün olsun pultarımızdan bahsetmedi..."

Ne dersiniz?

Düşmanın, putçuların, hurafelerin, bidatçiler aklında nasıl bir yer edindik?

Muvahhit İbrahim mi? Yoksa Fenomen olma uğruna tüm değerlerinden taviz veren İbrahim mi? Kimiz biz?

Bu yazı 120 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar