Eskiden de eziyet çekiyorduk... Şimdi de çekiyoruz... Ne değişti...
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Eskiden de eziyet çekiyorduk... Şimdi de çekiyoruz... Ne değişti diyen kardeşler için

28 Haziran 2019 - 08:27

Hazreti Musa'nın döneminde Firavunun günlerini arayanlar vardı...

(قَالُوۤا۟ أُوذِینَا مِن قَبۡلِ أَن تَأۡتِیَنَا وَمِنۢ بَعۡدِ مَا جِئۡتَنَاۚ قَالَ عَسَىٰ رَبُّكُمۡ أَن یُهۡلِكَ عَدُوَّكُمۡ وَیَسۡتَخۡلِفَكُمۡ فِی ٱلۡأَرۡضِ فَیَنظُرَ كَیۡفَ تَعۡمَلُونَ)

Dediler ki: Bizler, sen gelmeden önce de eziyet görüyorduk. Sen geldikten sonra da eziyet görmeye devam ediyoruz!

Musa Dedi ki: Belki de Rabbiniz düşmanlarınızı ortadan kaldırmak ve sizi yeryüzünde onların yerine geçirmek istiyordur. Böylece sizlerin nasıl işler yapacağınızı görecektir.

Araf Sûresi 129

Bazı insanlar küçük planlar kurar. Küçük insanların küçük dünyaları vardır. Böyle insanları soğan, sarımsak, bakla, salatalık, mercimek gibi yiyecekler etkiler. (Bakınız Bakara Sûresi 61. Ayet)

Bu tür insanlar özgürlük uğruna fedakarlık yapılması gerektiğini bilmezler. Hep firavun dönemini özlerler. Zira firavun döneminde rahattılar. Sebze meyve ellerinin önündeydi. Hazreti Musa onlara özgürlük vadetti ama onlar basit yiyecekleri özgürlüğe tercih etmek istediler.

Biz eskiden de eziyet görüyorduk. Sen gelince de eziyet görmeye devam ediyoruz. Bu sözü söyleyenlerin üzerinden üç dört bin yıl geçti. Ancak aynı sözleri bugün tekrar edenler de oluyor.

Büyük hedeflere giderken eziyet görmek normaldir. Evet, eziyet çekiyor olabiliriz. Firavun döneminde de eziyet çekiyorduk. Şimdi de eziyet çekiyoruz. Ama iki dönem arasındaki farklar bu eziyetlerden daha büyük olsa gerek.

Sözün tamamını söylemeye gerek yok...

Bu yazı 506 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar