Faiz konusunda ne kadar samimi ve dürüstüz?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Faiz konusunda ne kadar samimi ve dürüstüz?

30 Ağustos 2019 - 22:57

Faizden nefret ettiğimizi söyleriz. Peki, bankalara borcumuzu öderken savsaklıyor muyuz? Bir iki gün geçse bir şey olmaz, demiyor muyuz?

Ödemekte sıkıntı çekeceğimizi bile bile kredi kartı ile bol keseden alış veriş yapmıyor muyuz?

Yirmi yıllık vadede beş on bin lira fark var diye katılım bankalarını bir tarafa bırakıp faizli bankalardan kredi almıyor muyuz?

Sonra nefsimizi rahatlatmak için hepsi faizci ne fark ediyor, demiyor muyuz?

Faizden nefret edip kiralık evde oturmak yerine bir ömür sürecek faizli kredilere sevgiliye bakar gibi bakmıyor muyuz?

Hele bir de maaşları alacağımız bankaları seçerken hangisi daha fazla promosyon veriyor ona bakmıyor muyuz? Hangisi, kurumumuza daha fazla faizli kazançtan yatırım yapacak diye bakmıyor muyuz? Seçici davranıyor muyuz? Faizsiz olsun ama promosyon olmasın diyor muyuz?

İnanın demiyoruz... Faizi anlatırken nefret dili kullanan adama desen ki, promosyon yok, bu sefer sana karşı nefret dili kullanır. Biz faizli banka ile çalışmamak için promosyon veremeyen banka ile anlaştık desek, inanın bunu mahkemeye verecek bir sürü faiz düşmanı var...(!)

Yani söylemlerimiz ile eylemlerimiz bir değil.

Sen faiz alma, ama benimki faiz değil, sadece faiz kokuyor...

Faiz yiyenler şeytan çarpmış kimse gibi kalkarlar... Bu ayet başkasından bahsediyor. Bize gelince hele o promosyonu vermesinler, görürüz... Şeytan meytan dinlemem diyoruz...

Yani dostlar, sadece bizim camia el birliğiyle faizli bankalar ile maaş anlaşmasını iptal etse, yenilemese ne güzel olurdu değil mi?

Faizli bankalarla çalışmak zorunda kalmamız maalesef bizim suçumuz. Üç beş yüz lira promosyon yüzünden faizcilerin bankasına her ay üç beş defa uğramak, atm'lerini kullanmak ve kartlarını cebimizde taşımak zorunda kalıyoruz...

Allah teala hazreti Musa'ya şöyle demişti: "Çıkar ayakkabılarını, zira sen mukaddes bir vadidesin."

Bizim de ceplerimiz, cüzdanlarımız çok mu temiz? Çıkar kredi kartlarını, maaş kartlarını! Sen mukaddes bir mabettesin!

Özellikle yetkili kimselere diyorum. Lütfen maaşları en çok promosyon verene değil, en hassas olana verin.

Memurlar için de rica ediyorum: Siz de faizcinin vereceği promosyon yüzünden amirinize mırın kırın etmeyin! Unutmayın ki, faizci bankalar o parayı dağdan getirmedi, yerden bitirmedi, ağaçtan toplamadı... Bir garibanın boğazını sıka sıka o parayı alıp size verdi, verecek...

Bu yazı 679 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar