Fidye'de esas olan herkesin kendi ailesine günlük iki öğün...
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Fidye'de esas olan herkesin kendi ailesine günlük iki öğün yedirdiğidir.

14 Mayıs 2019 - 02:45

Fidye: Tutulamayan oruçlar için verilmesi gereken iki öğün yemek ya da onun bedelidir.

Fitre ise: Ramazan Bayramına kavuşmadan dolayı hali vakti yerinde olanların vermesi gereken iki öğün yemek ya onun tutarıdır.

Sebepleri farklı olsa da verilme şekli aynıdır. Bir kişinin günlük yemeğinden maksat iki öğündür. Sabah ve akşam yemeğidir.

Şafi, Hanbeli ve Malikilere göre mutlaka yedirme olması ya da yiyeceğin verilmesi gerekir. Hanefi âlimler ise fakire yiyecek parası vermeyi caiz gördüler. Yani yemek yedirme ya da yemek gönderme yerine bunun ücretini vermek caiz dediler.

Bu görüş esas itibariyle birçok zorluğu ortadan kaldırmaktadır. Özellikle de şehirlerde, fakirleri bulup yemek yedirmek ya da fakirlere yemek göndermek güç meseledir.

Ancak diğer açıdan yiyecek yerine verilen paralarla gerçekten yiyecek mi alınıyor? Yoksa başka şekilde mi harcanıyor? Burası biraz muamma. Özellikle de günümüz açısından...

Alternatif seçenekler ise şu olabilir:

Fidye ve fitre miktarınca gıda kolisi verilebilir.
Aş evlerine yardım edilebilir.
Fakir ailelerin evine yemek gönderilebilir.
Ekmek fişi alınıp ihtiyaç sahibine verilebilir.
Özellikle yurtdışında ciddi mağduriyet yaşayan ailelere gıda yardımı yapılabilir. Ya da savaş mağduru yetimhanede kalan çocuklara barınma ve iaşe imkanı verilebilir.
Bazı marketlerin alışveriş kuponu da bu işte kullanılabilir.

Yani nakit vererek vicdanınız rahat etmiyorsa bu tür çözümler olabilir. Hem şahsın verdiğiniz parayı sigaraya harcamadığından da emin olursunuz.

Ama şu şehirlerimizde bazı kimselere nakit para verme işi biraz düşündürüyor? Cebinde iPhone olana da fidye verilir mi diye düşünesim geliyor... Ama fakir!

Konu tartışmaya ve üzerinde düşünülmeye açıktır.

Bu yazı 370 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar