Günahımız gözükmüyor diye mi masumuz?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Günahımız gözükmüyor diye mi masumuz?

04 Haziran 2019 - 03:19

Bir kişinin içki içtiğini sarhoş olduğu zaman anlarız. Yani günahı üzerinde gözükür.

Peki, gözükmediği için fütursuzca işlenen günahlara ne demeli?

Yetim hakkı yemek? 
Kamu hakkı yemek? 
Gıybet? Faiz? Saygısızlık, edepsizlik?

Eğer her günahtan dolayı sarhoş olunsaydı ayık kimse kalır mıydı?

Sadece içki içenler mi günâhkâr?

*****

Arap liderlerinin karikatürlerini paylaşarak İslam'a hizmet ettiğini düşünenler var...

Özellikle gençlerin tebliğ metodudur. Şöyle üzülerek ifade edeceğim, başı bir Arap lideri gövdesi (haşa) köpek ya da domuz olan bir resmi paylaşarak İslam'a hizmet ettiğini düşünenler var.

Ya da bir Arap şeyhinin, bir Arap zengininin üstüne binmiş ve onu kırbaçlayan bir batı liderinin resmedildiği karikatürü paylaşarak İslam'a hizmet ettiğini düşünenler var.

Kocaman bir sofrada oturmuş Arapların resminin üzerine aşağılayıcı ifadeler yazarak sosyal medyada paylaşıp İslam'a hizmet ettiğini düşünenler var...

Ayrıca İslam Arap liderlerinden, Arap şeylerinden ve Araplardan ibaret değildir...

Liste böyle uzayıp gidiyor.

Allah aşkına, bu bir tebliğ metodu mu? Bir davet metodu mu? Bununla mı İslam'a hizmet ettiğini düşünüyorsun? Vallahi, bununla İslam'a hizmet etmiyorsunuz. Aksine fitne ve fesattan başka bir şey değildir bu.

Evet, İslam aleminin başında hiçbirimizin tasvip etmediği liderler var. Bu konuda çok şey söylenebilir. Ama bu karikatürlerin kesinlikle İslam'a ve Müslümanlara faydası yoktur.

Bu liderleri sevin demiyorum. Onların yaptıklarını meşru görmüyorum. Ama bu şekildeki paylaşımlar müslümanların arasını daha da açıyor. Her kim böyle bir paylaşım yaparsa kesinlikle listemde ikinci bir defa onu görmeyeceğim.

Gençlere sesleniyorum. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem’in davet ve tebliğ metodunu okuyun. Onun davet ve tebliğ metodunda en zalim adama bile bu tür hakaretlerin, bu tür hareketlerin olmadığını göreceksiniz.

*****

Yardım gönüllüleri! Sizler,

Annesinden bir damla süt içemeden büyüyen bir çocuğun dünyasına girdiniz. Babasının omzuna oturamayan, kucağına giremeyen ve bağrına basamayan bir çocuğun gönlüne girdiniz.

Çocuklar sizi görünce ne düşündü biliyor muydunuz?

Melekler geldi, dediler. Annemiz yok; ama annelerimiz var, dediler.
Kahramanlarımız geldi. Babamız yok; ama babalarımız geldi, dediler. Sizler gözü yaşlı, gönlü paslı çocukların melekleri ve kahramanlarısınız.

Şu fani dünyada bir çift ayakkabı ile mutlu olan o çocuğa iki günlük de olsa bir mutluluk verdiniz. Acılarını bir iki günlük de olsa unutturdunuz.

Sıraya girmiş, eli ağzında, acaba bana ne verecekler diye düşünen, "keşke benim de böyle annem olsa, keşke böyle bir abim, ablam olsa, keşke benim de böyle bir babam olsa" diye içinden ağlayan, artık ağlamayı ağlamak saymayan o temiz yürekli çocuklara ne götürdüyseniz Allah katında kabuldür.

Şu kirli dünyada evinizden çıktınız. Belki kimsenin görmek istemediği bir mahalleye, bir eve, bir dünyaya, bir şehrin içindeki başka bir şehre girdiniz. O insanlara, insanlığın henüz ölmediğini hatırlattınız. Allah sizden razı olsun!

Yaşlı adam, piri fani kadın, belki öz evladından görmediği vefayı, sizin gibi hiç tanımadığı insanlar ile gördü.

Tanımadığınız bir çocuğu mağazaya götürüp kendi çocuklarınızı giydirir gibi giydirdiniz. Tanımadığınız o çocukların önünde eğilip belki bir çok insanın kalbinden temiz olan pis olmuş ayakkabılarını ve çoraplarını çıkardınız. Onlara temiz bir çorap ve temiz bir ayakkabı giydirdiniz.

Şu çocuklar melek deyince sizi düşünmesin de kimi düşünsün?

Yardım gönüllüsü kardeşim, bacım size ve size maddi manevi destek veren herkese teşekkür ederim. Size her türlü imkanı sunan; ama adının söylenmesini istemeyen hayırsever kardeşlerime de teşekkür ederim. Sizler de bu iyiliğin görünmez meleklerisiniz. Biz bilmesek de Allah biliyor.

Sizler var olasınız! Pûr olasınız!

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bu yazı 642 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar