Hazreti Resulullah'ın hayatı bir bütündür; parçalanamaz.
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Hazreti Resulullah'ın hayatı bir bütündür; parçalanamaz.

14 Mayıs 2021 - 06:05

Bazı arkadaşlarımızın Resulullah hakkındaki tüm malumatı zikirle ilgilidir. Zikir halkası, zikir duaları, zikrin fazileti, zikrin vakitleri, zikrin önemi...

Yani bu arkadaşları uzun süre takip edin, zannedersiniz Peygamber Efendimiz, hayatını sadece zikir yapmakla geçirmiş.

Halbuki zikir, Efendimizin hayatının bir parçası idi.

Bazı arkadaşlarımızın da Peygamber Efendimiz hakkındaki tüm birikimleri cihattır. Bu arkadaşları bir müddet takip ederseniz, zannedersiniz ki Peygamber Efendimiz at üstünden hiç inmemiş, cepheden cepheye koşmuş, savaştan savaşa girmiş ve sabah akşam zırhı ile, mızrak ile, sahabeye askeri eğitim vermekle geçmiş...

Halbuki cihat, Efendimizin hayatının başka bir parçası idi.

Bazı hoca arkadaşlarımıza göre ise Peygamber Efendimiz kılık kıyafet, giyim kuşam, yeme içme vb. peygamberidir. Zannedersiniz Peygamber Efendimiz sürekli şık giyinme üzerine konuşmalar yapmış, her zaman sohbetlerinde sağ tarafa uzanıp yatmayı anlatmış, tüm diyalogları sakal, sarık, çarşaf, oturarak içme ve yeme ile geçmiş.

Halbuki bunlar, Peygamber Efendimizin hayatının bir başka parçası idi.

Bazılarının anlattığı Peygamber ise romantik bir aile reisidir. Hazreti Aişe'yi kılıç kalkan oyununu izlemeye götürmüş, Hatice'yi özlemiş, eşine eliyle ikram etmeyi öğütlemiş, her gün eve çiçeklerle gelmiş, eşinin gözünün içine bakmış, elinden tutmuş ve sahabeye de hep bunu anlatmış.

Halbuki bunlar Peygamber Efendimizin aile hayatından kesitlerdir. Hayatı bundan ibaret değildir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'in hayatı tüm bunların toplamıdır. Onun hayatının bir bölümünü merkeze alıp diğer yönleri görmeyenler, Peygamberlerini eksik ve yanlış tanıyor ve yanlış tanıtıyorlar.

Özellikle Selefi ve Sufi kardeşlerimi bu konuda mutedil olmaya çağırıyorum. Karşı tarafın bahsettiği Peygamber de haktır, sizin de anlattığınız Peygamber de haktır. Ama iki hak birleşirse gerçek Peygamber ortaya çıkar.

Bu yazı 149 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar