İlginç değil mi?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

İlginç değil mi?

19 Mayıs 2020 - 18:40

İslam neden 80 gram altını (30.000 TL civarında) birikmiş ve üzerinden bir yıl geçmiş paradan zekât alıyor da 250.000 liralık evi olan ya 250.000 liralık arabası olan; ama 80 gram altını olmayan kişiden zekât almıyor?

İlginç değil mi?

1. Mesela üzerinden bir yıl geçmiş 30.000 liranız varsa zekât vermek zorundasınız. Hatta eviniz olmasa bile, arabanız olmasa bile fark etmez...

2. Ama bir eviniz ve arabanız olsa fakat 30.000 lira paranız olmasa zekât vermek zorunda değilsiniz? Bu ne kadar adil bir sistemdir?

3. İslam, parayı şahıs malı olarak görmez. Parayı kamunun da hakkı olan şahıs malı olarak görür. Kamu hakkının bulunduğu bir malın saklanması İslam'a göre doğru değildir. Ancak bir yıl yetecek kadar ya da olağanüstü durumlarda lazım olacak kadar para biriktirme hakkınız var. Bu da 20 dinar yani yaklaşık 80-100 gram ağırlığında altın değeridir.

4. Bir kişi, tüm toplumun hakkı olan bir parayı (30.000) bir yıl boyunca elinde tutarsa, bir yıl sonra o paranın zekâtını vermelidir. Zira bir yıl boyunca tüm millete ait bir parayı kendi menfaati için hapsetmiş oluyor.

5. Şöyle demeyelim. 30.000 lirayı hapseden adam kamuya ne zarar vermiş olur ki? Evet, bir kişi ile zarar olmaz. Ama milyonlarca kişi bu kadar parayı evinde hapsedince tüm insanlar bundan etkileniyor. Piyasada yeteri kadar para dönmediği zaman fiyatlar da ona göre etkileniyor.

6. Ancak farzı misal toplam değeri 300.000 lira olan ev ve araba sahibi olan kişi ise bu kadar parayı kendinde tutmak yerine sahip olduğu parayı piyasaya sürmüştür. Yani parayı kendisinde saklamamıştır. Ev ve araba ise kamu malı değil, şahıs malıdır.

7. Bu nedenle İslam'a göre kiralık evde oturan; ama bir yıldan fazladır 30.000 lira parayı veya bu değerde altını yanında hapseden kişi, zekât vermelidir. Öte yandan kendi evinde oturan kişinin ek bir geliri yoksa zekat alabilir. Kimden mi? Kirada oturduğu halde evinde nisap miktarı kadar parayı yanında hapseden kişiden.

Bu yazı 869 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar