İslam, sağlıklı gıdalar tüketmeyi tavsiye eder, emreder.
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

İslam, sağlıklı gıdalar tüketmeyi tavsiye eder, emreder.

29 Kasım 2019 - 03:28 - Güncelleme: 29 Kasım 2019 - 03:29

Temiz bir lokantadan, temiz bir fırından, temiz bir kasaptan, temiz bir manavdan, temiz bir insandan alış veriş yapmayı tavsiye eder.

Mağarada üç yüz yıldan fazla kalan Ashabı Kehf, uyandıklarında acıkmışlardı. İçlerinden birini yiyecek alması için şehre gönderdiler. Ona şu tavsiyede bulundular. "Hangisi temiz ise onu al"

Yani temiz var, daha temizi var. Fırıncıları, yemek yapan yerleri gez ve hangisi işini temiz yapıyorsa, oradan yiyecek, yemek, ekmek satın al...

Biz de bunu yapmalıyız. İşini iyi yapmayan, temiz ve sağlıklı ürün satmayan yerlerden uzak durmalıyız. Bu, pastane de olur, lokantada da olur, gıda işi yapan herhangi biri de olur fark etmez.

Allah teala sağlığımızla da ilgileniyor. Sadece ruh sağlığı değil, beden sağlığı da önemlidir. Buna temizlik de dahildir, yiyecek içecek tüketimi de dahildir. Nitekim bazı yiyeceklerin yasak edilmesi ve "Ey insanlar, yeryüzünde biten helal ve tayyib (temiz, sağlıklı) yiyecekleri yiyin" diye emirde bulunması buna delildir.

Sağlık ve temizlik; yani gıda denetimi de hem vatandaşın sorumluluğu altında hem de devletin görevidir.

Vatandaş aldığı gıdayı inceleyecek, hangisi daha sağlıklı ise onu almalı, devlet de gereken denetimi zamanında yapmalı ve halkın sağlığını korumalıdır.

Bu yazı 383 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar