İslam'da Paralel evren teorisi
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

İslam'da Paralel evren teorisi

19 Mayıs 2019 - 09:10

Mutlaka okuyunuz.

Paralel evren teorisi basit bir anlatımla şudur: Kainatta, üzerinde yaşadığımız dünya gibi başka yaşanabilir gezegenler var ve bu gezegenlerde bizim gibi başka canlılar var. Bu canlılar tıpkı bizim gibi, hatta biziz. Belki bazı savaşlar bizim dünyamızdaki gibi sonuçlanmamış, ya da nesli tükenen hayvanların nesli tükenmemiş, belki de bu dünyamızda fakir olan biri öbür paralel gezegende zengin olabilir. Hatta teorilere göre birden fazla paralel evren var. Yani her birimizin tıpkısının aynısının yaşadığı binlerce paralel gezegenler var... Geniş bilgi için internetten bakabilirsiniz. Paralel evren filmlerine de bakabilirsiniz.

Peki, böyle bir teoriye kimler inanır?

Bu yüz yılın en büyük astro fizikçilerin ve matematikçilerin çoğunun inandığını söylersem şaşırır mısınız? Evet, bilim dünyasında bunu ciddiye alıp kabul eden bilim adamları var ve hepsi de popüler bilim insanlarıdır.

Peki, bu teorinin ortaya çıkış tarihi ne?
Aşağı yukarı batılı kaynakların tamamı bu teorinin kökenini yüz, en fazla yüz elli yıl geri götürüyor. Ortaya atıldığı tarihlerdeki bilim adamları büyük bir risk alarak bu iddiayı ortaya attı ve savundular.

Peki, İslami paralel evren teorisi nedir?
Bu teorinin doğru ya da yanlış olduğunu ispat edecek bir bilgiye sahip değilim. Ancak Kur'an'ı Kerim üzerine yazılan tefsirlerin neredeyse tamamı yüz yıl önce ortaya atıldığı iddia edilen bu teoriden zaten bahsetmiş. Evet, bizim tefsirlerimizde paralel evren teorisi var. Hem de kaç yıl önce biliyor musunuz?

Bilinen ilk tesfirlerden Taberi (v. H. 310/923) bu teoriden bahseder. Yani bundan 1096 yıl önce bu teoriyi rivayet etmiş. Hem de bunu sahabeden İbni Abbas'ın bir görüşü olarak aktarmış. Tabiun'dan başka kişilerden de nakiller yapmış. Ayrıca Maverdi, Kurtubi, İbni Kesir gibi tefsirler de bu rivayeti aktarmışlar. Paylaştığım resimlerde bu bilgileri okuyabilirsiniz.

Peki, nasıl oluyor da İbni Abbas'tan rivayet edilen ve günümüze kadar gelen bu bilgi sahipsiz kaldı da, batılılar bu bilgiyi kendileri bulmuş gibi dünyaya servis ettiler?

Bunun birçok sebebi var. Belki bizim kendimizi hor, gerici, yobaz, geri kalmış hissetmemizden, belki batı etiketli bilgileri daha çok seviyor olmamızdan, belki de gerçek bilim tarihimizden haberimizin olmadığındandır. Sebep ne olursa olsun bu teori baştan sona kesinlikle bize aittir.

Paylaştığım resimler tesfirlerden alıntıdır. Onlarda ne yazıldığını şimdi paylaşabilirim. Bunun için resimlerin üzerine tıklayarak orada nelerin yazıldığını görebilir ve İslami mirasımızın ve ufkumuzun ne kadar açık düzeyde olduğunu görebilirsiniz.

Evet, paralel evren teorisi sadece bir kurgu mudur yoksa hakikat midir onu bilemem. Ancak bunu kabul eden İslam alimlerimiz var. Bu ve benzeri İslam kökenli bir çok bilimsel düşünce ve teori var. Ancak sahip çıkmadığımız için elimizden kaçıp gidiyor.

Komşunun tavuğu kaz görünür misali, batılıların düşünceleri de bize bu şekilde, yani daha değerli görünüyor.

Paylaşarak daha fazla kişiye ve bu işten anlayan değerli bilim insanlarımıza ulaştırabilirsiniz. Belki konu hakkında özel bir çalışma imkanı olur ve teorinin patentini İslam'a kazandırabiliriz.

Buna göre bu teori 1895 yılında ortaya çıkmıştır. Ancak bin yıllık islami eserlerde bu tarihin yanlış olduğunu ve gerçekte bu teorinin müslümanlara ait olduğunu göreceksiniz.

Ayetin meali: Allah yedi göğü yarattı ve onlar gibi yedi yer yarattı.
İbni Abbas dedi ki: Bu ayetin tefsirini yapacak olsam onu inkâr edersiniz. Onu inkâr etmeniz, onu yalanlamanız demektir.

Allah, yer yüzü gibi yedi tane daha yarattı. Bunların her birinde yer yüzünde ve gökyüzündeki canlıların benzeri vardır.

Amr dedi ki: Her yer yüzünde İbrahim gibi başka İbrahimler var.

Ibnul Müsenna dedi ki: Her semada bir İbrahim var.

 

Allah yedi gök ve yedi yer yüzü yarattı. Her bir semada ve her bir yer yüzünde yarattığı canlılar var.

Mücahid dedi ki: Bu Kabe gök semasındaki on dört Kabe'den biridir.

İbni Abbas dedi ki: Her bir semada İbrahim peygamberin aynısı bir İbrahim peygamber var.

İbni Abbas dedi ki: Yedi yer yüzü var. Her birinde de sizin peygamberinizin aynısı var. Adem gibi Adem var. Nuh gibi bir Nuh var. İbrahim gibi bir İbrahim var. İsa gibi bir İsa var.

 

Bu da İbnul Arabi'nin Futuhatı Mekkiyye adlı eserinden bir alıntı. İbnul Arabi de bu görüşü benimsemiştir.

 

 

Bu yazı 1637 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar