Kermes mevsimi geldi... Kermes notlarım
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Kermes mevsimi geldi... Kermes notlarım

30 Mayıs 2019 - 23:45

1- Kermes kelimesi Türkçeye uyum sağlamış bir kelimedir. Kelimenin kökeni hoş olmasa da artık bu kelime de bizden sayılır. Ancak kermes yerine Türkçe bir kelimenin olması daha şık olur. Hayır çarşısı olabilir, iyilik çarşısı olabilir, bereket çarşısı olabilir.

2- Kermesimize hoş geldiniz yerine "Hayır çarşımıza hoş geldiniz" denilirse makbule geçer.

3- Hayır çarşısında satılması için malzeme veren esnaf kardeşimiz, malın en kötüsünden değil, orta sınıf maldan vermesi iyidir. Kırık, dökük, cazibesiz, günü geçmiş, geçmekte olan ürünleri değil kullanılabilir, tüketilebilir ürün vermelidir. Aksi halde hem hayır çarşısını düzenleyen hem de katkıda bulunmak isteyen vatandaşa sıkıntı çıkarmış olursunuz.

4- Bereket çarşısının fiyatları ne aşırı olmalı ne de batan geminin malları gibi olmalıdır. Sonuçta insanlar buraya katkıda bulunmak için geliyor. Aldığı bir yemeğe değerinden fazla vermesi ya da aldığı bir eşyayı pahalıya alması onu rahatsız eder. Zira Bereket çarşısına sadece onu düzenleyen insanların çevresi gitmiyor. Oradan geçen, yoldan geçen, katkıda bulunmak isteyen başka insanlar da bulunuyor. Ben, şahsen her gördüğüm hayır çarşısından alışveriş yapmayı ve katkıda bulunmayı severim. Fakat bir seferinde bir hayır çarşısında üç yüz liralık beşiğin bin beş yüz liraya satıldığını görünce üzüldüm. Fiyatlar makul olmalı, el yakmamalı ve gönül yıkmamalıdır.

5- Fiyatlar son gün son vakitler hariç değişmemelidir. İlk gün elli liralık ayakkabı, ikinci gün kırk da olmamalı, altmış da olmamalıdır.

6- Temizlik ve hijyen önemlidir. Sadece belediye yetkililerinden medet beklemeyin. Önceden çöplerin toplanacağı yerin tespiti yapılmalı ve bu işle görevli kişiler görevlendirmek gerekir.

7- Hayır çarşısı dar olmamalıdır. Mekan genişse dar bir alana yığılmamak gerekir.

8- En çok satılan yiyecek ve içecekleri ön planda tutmak gerekir. Çay, pasta, yemek vb.

9- Çocuklara yönelik küçük etkinlikler yapılırsa iyi olur.

10- Kermes müzikleri ortak değerlere hitap etmeleridir. Sadece belli kimselere hitap müzikler, diğer insanları itebilir. Müzik sesi iyi ayarlanmalı ve bu işin başında ehil birileri olmalıdır.

11- Bereket çarşısının düzenleyen yetkili kişilerin en azından periyodik olarak kermeste bulunması şık olur. Sahipsiz gözükmemesi açısından güzel bir davranış olur.

12- Kermes, genelde uzun zamandır birbirlerini görmeyen kimselerin yan yana geldiği ve vakit geçirdiği bir yerdir. Bunun için oturma yerleri ve bekleme yerleri olması gerekir.

13- Kermes, bir derneğin bir vakfın geçici olarak halka açılan yüzüdür. Üç beş günlük kermes süresince bunu iyi değerlendirmek gerekir. Yabancı kişilere karşı nezaket göstermek gerekir. Kermese sadece sizin üyelerinizin katılmadığını unutmayın.

14- Kermes bir açıdan maddi bir kazanç olsa da insan kazanımı yani manevi kazanç esas alınmalıdır.

15- Allah rızası için yapılmalı ve dostlar bizi kermeste görsün diye yapılmamalıdır.

16- Kermes düzenleyen insanlar hakkında suizan yapmayın. Hepsi hem malından fedakarlık ediyor hem de zamanını ayırıyor.

17- Tanıdık tanımadık kim olursa hayır amaçlı yapılan kermeslerden az da olsa bir alışveriş yapın.

18- Bu bizim kermes, şu bizimki değil gibi ayırıcı düşünceler içinde olmayın.

19- Kermeslerde bıktırıcı satış tekniklerinden uzak durun.

20- Allah teâlâ hayırlı hizmetler yapmak için bol kazançlar nasip etsin!

Bu yazı 645 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar