Kurban ibadetinin içini boşaltmamak gerekir...
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Kurban ibadetinin içini boşaltmamak gerekir...

31 Temmuz 2019 - 09:05

Her ibadet, bidat ve hurafelerden az çok nasibini almıştır. Mesela kabir namazı, belli gecelerde kılınan fantastik türü namazlar (birinci rekatta elli Fatiha, bilmem şu kadar şu diye anlatılan namazlar)

Gündem kurban olunca buraya da bazı bidatler bulaşmıştır. Meşhur olan bir kaçı şöyledir:

Ölü kurbanı: Genelde arefe günü kesilir. Ölmüş kişilere sevabı bağışlanarak kesilir. Ancak bidattir. Böyle bir kurban çeşidi yoktur.

Çok ortaklı kurban: Onlarca kişiden bir miktar para toplanır. Bir kurban alınır ve dağıtılır... Özellikle yurt dışındaki faaliyetler kapsamında yer alır. Böyle bir kurban yoktur. Kurban da sayılmaz. Bu tür yardımlaşma adı altında yapılan uygulamalar ibadetleri tahrif etme tehlikesi taşımaktadır.

Paket kurban: bir kurban parası veriyorsunuz. O da size bir paket et veriyor. Kolaylaştırma amacı taşıyorsa da işin içerisinde çok şaibeli durumlar vardır.

Vekalet kurbanı: Fıkıhta geçen vekaletle kurban ile bugün anlaşılan vekaletle kurban ayrı şeylerdir. Fıkıhta bahsi geçen vekalet, kişinin kurban kesmeyi bilmemesi ve benzeri durumlarda kurbanını başka birine kestirmesidir. Bugün vekaletle kurban denilince akla gelen ilk şey özellikle yurt dışında kesilmesi ve dağıtılması için kurbanın bağışlanmasıdır. Bu kavramı kullanırken dikkat etmek lazım. Şunu kullanmak gerekir: "Bağış kurbanı, kurban bağışı, kurbanını bağışla vb." ama vekaletle kurban kelimesi bu manaları uzaktan karşılamaktadır. Güvenilir olmayan hiçbir kuruma vekalet vermemek gerekir. Güven ise hüsnü zandır. Eğer bir kuruma karşı hüsnü zan varsa bu yeterlidir.

Kurban kanını alna sürmek: Bu islami değildir. Muhtemelen başka dinlerden ya da kültürlerden geçmiştir. Bazı kitaplarda bir kaç örneği olsa da delil olarak kabul edilemez.

Bu yazı 479 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar