Kurban ibadetinin sanal bir ibadete dönüşmesinden endişe...
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Kurban ibadetinin sanal bir ibadete dönüşmesinden endişe duyuyorum.

18 Temmuz 2019 - 14:01

Kurban ibadeti gün geçtikçe kaybolur mu?

Kurban ibadetinde asıl olan, kişinin, kendisinin kesmesi ve kendisinin dağıtmasıdır. Şartlar her zaman buna el vermeyebilir. Bu durumda vekalet verilir. Başkası onun adına kurbanı keser ve kurban sahibi adına bunu dağıtır. İslam alimleri, kurbanın özellikle kişinin bulunduğu yerde kesilmesini tavsiye eder ancak başka bir yerde ihtiyaç olduğu takdirde ise orada kesilmesinin caiz olduğu görüşündeler. Yani ister köy dışı, ister şehir dışı, ister ülke dışı herhangi bir yerde kurban kesilebilir, kestirilebilir.

Büyük şehirlerde kurban ibadeti sanallaşma tehlikesi yaşıyor. Bir çok kişi kurbanı görmeden kurban ibadetini yerine getiriyor.

Zaruret olan durumlar hariç bu ibadeti böyle icra etmemek gerekir. Kişi kendisi ya da kasabı aracılığıyla kesmelidir.

Kurban ibadeti sanala dönüşüyor. Parasını yatırıyorsun. Sonra bir mesaj ve ibadetiniz yerine geldi. Maddi durumu iyi olanlar, ikinci bir kurbanı kendi bulundukları yerde kesmeleri iyi olur. Böylece bu ibadet ortadan kaybolmamış ya da sanallaşmamış olur.

Bir de büyük marketlerde kurbanı hiç görmeden, sadece parasını vererek kurban paketi alma dönemi, furyası da başını aldı gidiyor. Bin lira ver, kurban adı altında bir paket kurban eti al!

Şahsen ben yurt dışında ciddi bir zaruret ya da hacet olmadığı takdirde kurbanın göz önünde kesilmesini tavsiye ediyorum.

Bu yazı 564 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar