NERELERDE SELFİE ÇEKİLMEZ?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

NERELERDE SELFİE ÇEKİLMEZ?

29 Eylül 2019 - 00:57

Özçekim nerelerde yapılmaz?

1- İnsanların acılarını paylaşırken özçekim yapılmaz. Hasta ziyaretlerinde, cenazelerde, mezarlıklarda, taziye evlerinde vb.

2- Şehit cenazelerinde. Bunu yazarken bile insan utanıyor. Şehit cenazelerini havaalanında karşılarken, hastane önünde beklerken ya da cenaze namazı ve ebediyete uğurlarken insanlar toplu resim paylaşmakta, bazıları da selfie çekerek cenazede hazır bulunduğunu duyurmaktadır. Bunun sebebi sanırım duyarsızlaşma hastalığıdır.

Lütfen kimse, özellikle şehit cenazelerini kendi şahsi duygularını tatmin etmek için kullanmasın.

3- İbadet yaparken de selfie çekilmez. Namaz buluşmaları yaparken, camide namaz kılarken, mübarek gün ve geceleri ihya ederken de selfie çekilmez. İbadete riya karıştığı zaman, o ibadet yapılmamış sayılır. Riya büyük günahlardan biridir. Tüm ibadeti siler götürür. Eğer inanç anlamında riya yapılıyorsa bu sefer de imanı alır götürür.

4- Kabir ziyaretlerinde selfie çekilmez. Kabir ziyaretinden maksat ölümü hatırlamaktır. Orada bile selfie çekiliyorsa vay halimize! Hele bir de mezarda, türbede, yatırda al açıp dua ediliyor şeklinde çekilen resimler var ya çok gülünç duruyor. Ölümü de ölüyü de istismar etmiş oluruz. Kabir ziyaret edilir, selam verilir, kabirde yatana dua edilir ve dönülür. Bunu yapmak ibadettir, bir sünnettir. Bunu selfie ile ibadetten düşürmeyelim.

5- Alim ziyaretlerinde selfie çekilmez. Bir çok alim çekilen resmin medyaya servis edileceğini bilmiyor. Hatıra olsun diye çekildiğini zannediyor. Alimlerden, selfie çekilen hocalardan izin almadan resmini paylaşmak nezaketsizlik olabilir.

Şimdilik bu kadar!

Bu yazı 355 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar