Ücret tayin ederek Kur'an ziyafeti düzenlemek
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Ücret tayin ederek Kur'an ziyafeti düzenlemek

27 Kasım 2019 - 11:51

Ubade bin Samit dedi ki:
Suffe'de eğitim gören bazı kişilere yazı yazmayı ve Kur'an öğrettim. Onlardan biri bana bir yay hediye etti.

Ben de: Bu bir mal değil. Bunu Allah yolunda cihada çıkınca kullanırım, gideyim de Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e sorayım dedim.

Dedim ki: Ey Allah'ın peygamberi, kendisine yazı ve Kur'an öğrettiğim bir adam bana bir yay hediye etti. O bir mal olmasa gerek. Onu Allah yolunda savaşırken kullanacağım.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Ateşten bir halka boğazına geçirilmesini istiyorsan bu hediyeyi kabul et!"

Ebû Dâvud

Kur'an öğretme karşılığında ücret ve hediye alınıp alınmayacağı ihtilaflıdır. Ancak Kur'an'ı geçim kaynağı olarak öğretmeyi alimler caiz görmezler.

Kimsenin öğretmediği, düzgün öğretmediği durumlarda devlet tarafından görevlendirilen hocalar, şahıslardan değil de devletten maaş alarak Kur'an öğretebilirler. Nitekim sahabe döneminde de maaşını devletin verdiği Kur'an öğretmenleri vardı.

Özellikle anlaşmalı olarak hediye talep edilmesi caiz değildir. Kaldı ki, Kur'an ziyafetleri, programları ve etkinliklerde ücret tayin edip gelip Kur'an okumak caiz değildir. Araya bir kaç ilahi sıkıştırıp Kur'an okuyup ücret almak ve bunu ilahi ücreti olarak göstermek hiç doğru değildir. Bunu yapan da yanlış yapıyor, yaptıran da yanlış yapıyor.

Bu yazı 403 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar