Utangaç bir kızım, utangaç bir oğlum var ne yapmalıyım?
Murat PADAK

Murat PADAK

  • Instagram

Utangaç bir kızım, utangaç bir oğlum var ne yapmalıyım?

25 Haziran 2019 - 15:46

Çok az duyduğumuz bir söz olmakla birlikte toplum içinde çok hâyalı, çok utangaç, çok çekingen insanlar var.

Haya kelime olarak çekinmek, korunmak, sakınmak demektir. Yani hakkını istemekten dahi çekinen kişiye hâyalı denir.

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir adamın, kardeşine nasihat ettiğini gördü. Kardeşine: Çekingen olma! Bu sana zarar verir gibi sözler söylüyordu. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ona: "Bırak onu. Zira haya imandandır." buyurdu.

Buhari

Çocuklarımız çekingen mi? Utangaç mı? Dışarı çıkmaktan hoşlanmıyor mu? Resim karelerine girmek istemiyor mu? Kalabalık aile ortamlarına girmekten uzak mı duruyor? Birileri geldiğinde yanlarına girmek istemiyor mu? Kalabalık ortamlardan rahatsız mı oluyor?

Bu bir hastalık değildir. Utangaçlık hastalık değildir. Çekingenlik hastalık değildir. Belki hasta olan biziz. O kadar rahat ve vurdumduymaz olmuşuz ki, hâyalı birini görünce onu kınar olduk. Parasının üstünü istemeye çekinen birini görünce, pazarlık yapmaktan çekinen, borcunu istemekten kaçınan birini görünce onu kınar olduk.

Haya imandandır. Haya kimseye zarar vermez. Hele ki, dini konularda hâyalı olmak hiç de ayıplanacak bir şey değildir. Yüzünü açmaktan haya eden biri, dar kıyafet giymekten çekinen, albenili kıyafet giymekten çekinen, bacaklarını açmaktan kaçınan, erkeklerle konuşmaktan sakınan biri hayalıdır. Hayasını öldürmeyin ! Ona yanlış telkinler vermeyin.

Bırakın, varsın bir çocuğumuz çekingen olsun. Bırakın, bir kardeşimiz hâyalı olsun. Bırakın, bir arkadaşımız utangaç kalsın...

Haya imandandır...

Hayası elinden Tiktok ile alınan kızların, kadınların, çocukların, hatta yaşlıların durumu ortada. Daha dün tanımadığı kimsenin yüzüne bakmayan hâyalı kızlar, dansöz videoları çekerek fenomen olmaya çalışıyor. Daha düne kadar yaşının verdiği ağırlığı koruyan amcalar, teyzeler Tiktok videoları ile göbek atar oldu.

Haya, imandandır. Hayası alınmış biri imandan parça parça kayıplar verecektir.

Bu yazı 625 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar