Çanakkale Destanı yerinde öğrenilir
Nurettin TEMELOĞLU

Nurettin TEMELOĞLU

Çanakkale Destanı yerinde öğrenilir

09 Şubat 2020 - 23:05

Her sınıf öğretmeninin Çanakkale Zaferini yerinde gezerek ve görerek öğrenmesi için gezi düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Niçin sınıf öğretmenleri diye sorabilirsiniz.

Öğrencilerin üzerinde, anne babadan daha etkili olan kişilerdir onlar. Çoğu öğretmenin ismi unutulur, ama ilkokulda sınıf öğretmenlerimiz; anamızdan babamızdan önce gelir. Hayatımızda izler bırakır. Önce öğretmenlerin beynine, gönlüne Çanakkale Destanı nakşedilmeli, iyi ve güzelce belletilmeli. Bardak gibi, sürahi gibi dolmalı.Sonrasında taşmalı, öğrencilere akmalı, aktarmalı.

Sırasıyla MEB yöneticiler, başöğretmenler, uzman öğretmenler, ve tüm branş öğretmenleri. MEB'daki diğer personeller de bu geziye dahil edilmelidir.
Sonrasında tüm kamu personellerine de gezi düzenlenmelidir.

Çanakkale'deki Milli Bilincin aktarılması için tarafsız, inançlı, dürüst rehberler seçilmelidir. Çanakkale Ruhu her yönüyle aktarılmalı; askeri, milli, manevi, dini yönden dört başı mamur bir tanıtım ve bilgilendirme yapılmalıdır. En az 3 günlük gezide, katılımcı kişilerin gezi öncesi ve gezi sonrası düşünceleri yazılı olarak alınmalı, bunlar içinden uygun olanlar yayınlanmalıdır.

Diyanet personeli imamlar, müezzinler, Kuran Kursu öğreticileri de toplum mimarlarıdır. Onlar da yarımadaya götürülmeli, adım adım gezdirilmesi, din, vatan, namus için yapılan mücadeleyi gönülden hissetmeli ki, hissettirebilsin.

Yedi kez izcilerle ve özel olarak gittiğim Çanakkale'yi gezdikçe yeni şeyler öğrendim ve öğrenmeye devam etmekteyim. Dünya ve ahiretim için birçok faydalar elde ettim.

Bu gezi çalışmasını önce gönüllülük esaslı yapmak gerekir. Hiç gitmeyen kişilere öncelik tanınmalı. Yaşı 50 üstü olanların ahir ömürlerinde oraları görmelerine ve gezmelerine öncelik verilmelidir.

Yeni nesil, ecdadı tanısın diye.

Selam ve Muhabbetle.

Bu yazı 1071 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Tokat
    1 yıl önce
    Hak ile batıl savaşının en çetin meydanı. Canan için, hak için, halk için, namus için, vatan için, bayrak için ölüme koşan pervaneler...

Son Yazılar