Gümüşhane'ye özlemle... 2017'den kalan bir hatırlayış...
Prof. Dr. Bilal KEMİKLİ

Prof. Dr. Bilal KEMİKLİ

Gümüşhane'ye özlemle... 2017'den kalan bir hatırlayış notu:

18 Temmuz 2019 - 09:16

Ankara’da Gümüşhaneli dostlarımız ve hocalarımız oldu. Ama Gümüşhane deyince, hemen aklımıza Gümüşhanevî Hazretleri gelirdi. İrfan Gündüz’ün doktora tezi, bu meyanda okuduğum ilk eserlerden birisi oldu. Daha sonra Lütfi Doğan Hocamla yaptığımız çalışmalarda, onun Gümüşhanevî Anma Toplantıları’nda yaptığı konuşma metinlerini görmüştüm. O sebepten eski Gümüşhane’de Süleymaniye Camii’nde gönlüme Lütfi Hocam düştü; kendisini aradım… Bu görüşmemizde, Gümüşhanevî’nin talebelerinden Tahir Efendi’nin köylerindeki caminin haziresinde olduğunu söyledi. Keza Tahir Efendi’nin Hocanın annesinin dedesi olduğunu da öğrendim.

Sabah sevgili Prof. Selami Şimşek’in rehberliğinde kampüsü gezdik; Rektör Beye ve İlahiyat Fakültemizin dekanına selam verdik. Kampüs, yeni kurulmasına rağmen, gelişmiş bir fiziki yapıya sahip. Orada gayretli bir idari kadro tanıdım, umutlandım. Ama günün en önemli hediyesi Karaca Mağarası oldu… Dağlar, sırlı zenginlikler içerir. Mağaralar da bu zenginliklerden birisi. Karaca Mağarası başlı başına bir hazine.

Karaca Mağarasını defterinize not edin… Eğer yolunuz bir şekilde Gümüşhane’den Trabzon’a doğru düşerse, mutlaka uğrayın. Orada sabırla yağan yağmurun kayalıkları delerek mağarada nasıl şekiller oluşturduğuna tanıklık edeceksiniz. Bir damlacık yağmur, toprağın sakladığı madenlerle buluşup zengin bir tabloya hayat vermiş.

Dağları seyrederken, Sebahattin Ali’nin “ovalar bana çok dardır” mısrası düşüyor gönlüme… Ovalar bana çok dar. Şimdi oturup şurada bir dağ şiiri okumalı yahut Zaralı Halil’den bir türkü tutturmalı . Velhasıl memleketimin dağları, ovaları, vadileri birer kitap; okumasını, sırlarını çözmesini bilene… Dimağımızda mağaradan ve dağlardan kalan hürriyet tadıyla yola düşüyor, akşamüzeri Trabzon’a Sürmene’ye varıyoruz.

Bu yazı 364 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar