DEĞERLİ KURAN ÖĞRETİCİLERİNE BİR MEKTUP
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

DEĞERLİ KURAN ÖĞRETİCİLERİNE BİR MEKTUP

09 Ağustos 2019 - 03:18

Kıymetli hocalarım,
Bu yaz döneminde sizler çocuklarımıza büyük emekler verdiniz. Kuran okumayı, namaz kılmayı, namazda okunan kısa sureleri ve duaları öğrettiniz. Sizlerin hakkını ödeyemeyiz. Öğrettiğiniz her harften 10 sevap kazandınız, ayrıca onlar okundukça benzer sevaplar size de verilecek. Buna sadaka-i cariye (sevabı sürekli/kesintisiz akan iyilik) denilir ki dünyada kazandığımız en önemli şeydir.

Değerli hocalarım,
Yazın uğraştığımız ve didindiğimiz fidanlar eğer emek verilmezse sararıp soluyor ve kuruyor. Bir süre sonra çocuklar Kuran okumayı, namaz kılmayı ve kitap okumayı unuturlar.
Bu durumda bize gelen kesintisiz sevap malesef kesilmiş, sona ermiş olur. Bundan dolayı yaz kursu tamamlanınca bu çocuklarla irtibatımızı Allah rızası için koparmayalım ve bazı etkinlikler yapalım;

1-Her hafta Cumartesi veya Pazar günü birkaç saat de olsa çocuklarla camide sohbet ve eğitime devam edelim. 

2-Bu sohbetlerde onları sıkmadan neşeli programlar yapalım, dini konuları hikayeler ve bilmecelerle aktarmaya çalışalım.

3-Ayda veya iki ayda bir anlatılanlardan yazılı sınav yapıp başarılı olanlara kitap vb hediyeler verelim. Diğer çocukları da kalem vb şeylerle ödüllendirelim. Çünkü camiye gelmek bile büyük bir başarıdır. Ayrıca zaman zaman büyük ödüllü bilgi yarışmaları yapalım ve bu çocukları ödüllendirelim. 

4-Onlarla hafta içi irtibatı kesmemek için Whatsapp grupları kurabilir ve iletişime devam edebiliriz. Ayrıca mümkünse günde en az 1 kere de olsa camiye gelmelerini ve namazlarını camide kılmalarını sağlayalım.

5-Camide mutlaka bir çocuk kütüphanesi kuralım. Çocuk hikayeleri, dergileri vs. Bu kitaplardan çocuklara ödünç kitaplar verelim. Bir veya iki hafta gibi bir süre için ödünç verelim. Tabi kitabı vermeden önce o kitabın ne kadar önemli bir kitap olduğunu anlatalım, onları motive edelim ve kitap okumaya özendirelim.

6-Arasıra onlara meyve vb yiyecek ikramında bulunalım. Helal gıda ve sağlıklı beslenme konularını anlatalım. Kendilerine iyi davranalım. Merhamet onların küçük kalplerine girmeli, onlar da büyüdüklerinde merhametli insanlar olmalı.

7-Onları küçük hikayeler yazmaya, resim/minyatür yapmaya, hat ve ebru gibi etkinliklere yönlendirelim.

8-Bu şekilde her şeyi fırsata çevirip yeni nesli, temiz bir hayata-Müslümanca bir hayata yönlendirelim. Ahlakları güzel olsun, kalpleri, nefisleri ve kalpleri güzel olsun. Güçlü beyinleri ve kalpleri/vicdanları olsun. Bunun için bundan sonra biraz daha gayret etmemiz gerekiyor. Bu küçük fidanlar her türlü günahtan ve kötülükten korunmalı. Temiz bir şekilde büyüyüp ulu çınarlar olmalı.

Kıymetli hocalarım, çocuklar için cami sohbetleri ve etkinliklerine bayramdan/kurs bitiminden sonra da diğer yaz dönemine kadar mutlaka devam edelim ki emeklerimiz boşa gitmesin, bu çocuklardan kazandığımız sevaplar kesilmesin, kesintisiz aksın/devam etsin. Camiler çocuklarla dolsun, gelecekte bunlar sizin eserleriniz olsun. Bunlardan inşallah Osmanlar, Fatihler, Yavuzlar çıksın ve dünyayı değiştirsinler. Dünya yeniden adalet ve merhametle dolsun. 
Bu fidanlar ulu çınarlar olsun, 
emeklerimizin sonucu da cennet olsun inşallah.

Dua ve selam ile.

Bu yazı 526 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar