GEÇ KALMAMALIYIZ
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

GEÇ KALMAMALIYIZ

11 Ağustos 2019 - 03:22

Bir dönemler resimli hikayeler meşhurdu. Teksas, Tommiks vs. Çocuklar ve gençler çok okurdu, bugünkü tv dizileri gibi sürekliyiciydi. Bunlar dışarıdan gelen çalışmalardı.

Biz kendi değerlerimizi ve kültürümüzü bu şekilde aktaramadık, resimli hikayeler üretemedik. Onlar hayali kahramanlarla kendi kültürlerini aktardılar. Halbuki bizim o kadar çok gerçek kahramanımız vardı ki onları anlatsak yeterdi; Fatih, Yavuz, Alparslan, Selahattin Eyyubi, Baybars, Barbaros vs. saymakla bitiremezsiniz. Bunlarla biz yeryüzüne 13 asır hakim olduk. Devletler ve medeniyetler kurduk.

Onları yeni nesile aktarabilirdik. O günlerde geç kaldık. Bugün ise geç kalmamalıyız. Bu tarihi değiştiren İNSANLAR anlatılmalı, çocukların/gençlerin anlayacağı şekilde kitaplaştırılmalı, filimler yapılmalı. 

Üç ilim çok önemlidir: Tarih, Edebiyat ve İlahiyat (dini düşünce/kültür). Bunlarla medeniyet kurulur ve medeniyetler korunur. En zeki çocuklar sosyal bilimlerde okutulmalı. Çünkü devleti ve medeniyeti kuranlar/koruyanlar/geliştirenler bunlardır. Fen bilimleri için dışarıdan ilim adamı getirebilirsiniz. Ama sosyal bilimlerde ve özellikle söz konusu 3 ilimde yerli ilim adamları ve projeler olmalı. Başkaları bizim medeniyetimizi kurmamalı, oluşturmamalı. Aksi takdirde bizi kendilerine benzetirler ve bizi eritip bize hakim olurlar.

Bu yazı 392 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar