GELECEĞİN TEMİZ VE GÜZEL İNSANLARINA BİR MEKTUP
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

GELECEĞİN TEMİZ VE GÜZEL İNSANLARINA BİR MEKTUP

06 Temmuz 2019 - 14:53

Sevgili çocuklar,
Sizler tertemiz, günahsız varlıklarsınız. Çünkü Allah sizi tertemiz yaratmıştır. Ama yaşınız büyüdükçe çevreniz ve etrafınız sizi değiştirecek, değiştirmeye çalışacak, belki günah işletecek ve Allah’ı unutturacak. Buna karşılık sürekli şu tavsiyelere dikkat ederseniz sizi değiştiremezler, kötü bir insan haline getiremezler;

1- Her işe besmele ile başlayın. Sonra Allah’a hamd edin, şükredin, yani Elhamdulillah deyin. Örneğin su içeceğinizde veya yemek yiyeceğinizde besmele ile başlayın. Yemeniz ve içmeniz bitince Elhamdulillah, ya Rabbi şükürler olsun, deyin.

2-Her türlü kötülükten Allah’a sığının. Euzübillahi mineşşeytanirracim, deyin. Allah sizi koruyacaktır.

3-Cuma namazına mutlaka gidin. Hiç terk etmeyin.

4-Gücünüz yettiğince günlük 5 vakit namazı düzenli olarak kılın.

5-Her sene Ramazan orucunu mutlaka tutun.

6-Zengin olursanız mutlaka fakirlere yardım edin, zekatınızı da verin.

7-Kesinlikle yalan söylemeyin ve başkasına iftira etmeyin.

8-Elinizdeki mal ve para ile yetinin. Az ise sabretmesini, çok ise şükretmesini bilin. Başkasının malına ve parasına göz dikmeyin, istemeyin. Değilse her türlü suç ve günahı işlersiniz. Hırsızlık, haset, gasp, yalan, iftira vs.

9-Kimsenin gıybetini yapmayın. Hatası varsa güzelce kendisine tenhada söyleyin. Yada susun.

10-Giyiminize ve kuşamınıza dikkat edin. Tesettür Allah’ın emridir, unutmayın. Hayanızı ve utanma duygunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin.

11-Çok kitap okuyun. Ama kitapta seçici olun. İyi ve faydalı kitapları seçin. Büyüklerinizden, hocanızdan yardım isteyin, onlarla istişare edin. Ben size bir okuma listesi de vereceğim inşallah. Okumak insanı geliştirir, ufkunu açar, dilini ve konuşmasını güzelleştirir. Kendinizi, dininizi, düşüncenizi daha iyi ifade edersiniz.

12-Sürekli üretici olun, tembelliği terk edin. Fikir üretin, teknoloji üretin, proje üretin. Bunlar çok okumak, düşünmek ve çalışmakla gerçekleşir.

13-Öncelikle anne ve babanıza, sonra sizin eğitiminizde etkili olan hocalarınıza/öğretmenlerinize karşı iyi olun, onlara hürmet edin. Ama onlar size yanlış bir şey söylerlerse; sizden dininize, vatanınıza ve milletinize karşı/zıt olan bir şey isterlerse; bu isteklerini yerine getirmeyin, kendilerini doğruya ve güzele çağırın.

14-Allah bizi yaratan, verdiği rızıklarla besleyen ve her türlü tehlikeden koruyandır. Bir ömür boyu sadece Allah’a kulluk edin ve sadece O’ndan yardım isteyin. Bu davranış sizi daha şahsiyetli, cesur, adil ve merhametli bir insan haline getirecektir.

15- Her zaman dua etmeyi unutmayın. Yatarken, kalkarken, okula giderken.. her zaman. Bize de dua edin.. 

Bu yazı 1344 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar