Hastalıktan kurtulmak için (8 teklif)?..
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

Hastalıktan kurtulmak için (8 teklif)?..

16 Mart 2020 - 00:02

İslam insanlara temiz bir hayat sunar/tavsiye eder. Bu temizlik; beden temizliği yanında kazancın, gıdanın, finansın, sermayenin temiz, helal ve meşru olmasıdır. İslam’ın istediği temizlik konularını şöyle sıralamak mümkündür;

1-Sabahleyin uyanınca, ayrıca yemekten önce ve sonra ellerin yıkanması,

2-Sabah namazı için abdest alınması; Abdest aslında, her gün vücudun dış tarafının yıkanmasıdır.

El,ağız, burun,yüz, kol, baş ve ayak yıkanır. Abdestin kulluk yönü dışındakiler, vücudun dış dünya ile teması olan uzuvların/organların yıkanması sonucunda insan vücudunun hijyen hale gelmesine sebep olma yönü de vardır.

3-Her gün beş vakit namaz için abdest alınması; İbadet temizlikle başlar, vücut temizliği abdest ve gusüldür. Ayrıca insanın elbisesi de temiz olmalı, bir necaset bulunmamalıdır. Aksi takdirde ibadeti geçerli olmaz.

4-Elbise ve tesettür insanın süsüdür/koruyucusudur, insan olmanın bir özelliğidir. Allah Kur’an’da elbiseyi, insanın süsü/ziyneti olarak yarattığını belirtir. Şeytanın sizin vücudunuzu açmak ve başkalarına teşhir etmek ister, Allah ise sizi örtmek ve korumak ister. (Bk. Araf, 26-37).
Tıbbi yönden de ev dışındaki bakteri ve virüslerle vücudun açık kısımları sürekli temas halindedir. Örtünme ve elbise ile insan dışarıdaki bu tehlikelerden büyük ölçüde korunmuş olur.

5-Evlilik temiz bir hayat demektir. Ama zina ve ahlaksızlık bayağı/pis bir hayat ve yaşam biçimidir. Cinsi hastalıklar hep zina ve ahlaksızlık sebebiyle bulaşmakta ve insanlar arasında yayılmaktadır. Bu nedenle İslam evliliği emretmiş ve teşvik etmiş, ama zina ve ahlaksızlık gibi bayağı/pis işleri yasaklamış, haram kılmış, en büyük günahlardan saymıştır.

6-Yiyeceklerin temiz ve sağlıklı olması çok önemlidir. Ayrıca İslam; ot yiyen evcil ve av hayvanlarının etinin helal/temiz/sağlıklı olduğunu belirtmiş, ama etobur olan yırtıcı hayvanlar, domuz, sürüngenler ve böcek türü hayvanların etini yasaklamıştır. Bunları habis (iğrenç/zararlı) kabul etmiştir. Bugünkü hastalıkların bir kısmı da bu hayvanların etlerinden insana geçmektedir.

7-Zor durumlarda veya kıtlık halinde bu durumu istismar edip fiyatların yükseltilmesi ve karaborsa işlemleri kesinlikle haramdır. Böyle özel durumlarda insanlar birbirine yardım etmeli, hatta yardıma muhtaç olanları kendilerine tercih etmelidirler.

8-Ayrıca dua edilmesi ve Allah’tan yardım istenilmesi gerekmektedir: Bedeni, sosyal ve ahlaki temizlikten sonra yapmamız gereken şey, Allah’tan yardım ve sabır(dayanma/direnme gücü) istemektir. Her şey O’nun iradesindedir. İnsanların kötülüğü, pisliği ve ahlaksızlığı sebebiyle yeryüzünde fesat, terör ve hastalık yayılabilir. Bunlar karşısında yukarıda ifade edilen koruyucu tedbirler alınmalı ve bunlara devam edilmeli, ayrıca panik yapılmayıp sabır ve metanetle bu günlerin geçmesi sağlanmalıdır. Bu arada Allah’tan sürekli yardım istemek ve dua etmek gerekir. Bu dualar;

a-Öncelikle namazdır. Çünkü namaz günlük olarak 5 vakit bize emredilen önemli bir dua ve zikirdir. Allah’tan namaz ile yardım istemek Kur’an’da da emredilmektedir. (Bk. Bakara, 153).
b-Her işe besmele ile başlamaktır. Ayrıca şu besmelenin her gün sabah ve akşam üçer kere okunması/söylenmesi tavsiye edilmektedir;
َبِسْمِ اللَّهِ الَّذِي لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ
“Bismillahi’llezi La yedurru mea’smihi şey’ün fi’l-Ardı ve La fi’s-Sema, ve Hüve’s-Semih’i-alim”
“Kendi ismi ile olduğunda yerdeki ve gökteki kimsenin zarar veremiyeceği ALLAH’IN ADIYLA.. O Allah her şeyi duyan ve bilendir.” (Bk. Ebu Davud ve Tirmizi).

c-Her türlü beladan Allah’a sığınmak
اللهم اعوذ بك مِنْ جَهْدِ الْبَلاَءِ ، وَدَرَكِ الشَّقَاءِ ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ ، وَشَمَاتَةِ الأَعْدَاءِ
-Allahümme Euzü bike min Cehdi’l-belai ve Derkış-şekai ve sui’l-kazai ve şematehi’l-a’dai-
“Allah’ım, dayanılmayacak dertten, insanı helâke götürecek tâlihsizlikten, başa gelecek fenalıktan ve düşmanı sevindirecek felâketten sana sığınıyorum.” (Bk. Buhari).

d-Peygamberimiz sabah ve akşam şu duayı terk etmezdi;
‎اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي وَمَالِي، اَللَّهُمَّ اسْتُرْ‪ ‬عَوْرَاتِي، وَآمِنْ رَوْعَاتِي‪ ‬اَللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْفِي وَعَنْ يَمِينِي وَعَنْ شِمَالِي وَمِنْ فَوْقِي، وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي

“Allahım, ben Senden dünya ve ahirette af ve afiyet istiyorum.

Allahım, ben Senden dinim, dünyam, ailem ve malım hakkında af ve afiyet istiyorum. Allahım, ayıplarımı ört, korkularımdan emin kıl. Ey Allahım, benim önümden, arkamdan, sağımdan solumdan ve üstümden (gelecek belalara karşı) koru. Ayrıca altımdan yere batırılarak helak olmaktan senin azametine sığınıyorum.” (Ebu Davud, İbn Mace).

e-Peygamberimiz şu istiğfarın da sabah akşam yapılmasını tavsiye etmektedir:

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لآ إلَهَ إلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَناَ عَبْدُكَ وَأَناَ عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ ماَ‪ ‬اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ماَ صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فاَغْفِرْ‪ ‬لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إلاَّ أَنْتَ

“Allahım, Sen benim Rabbimsin. Senden başka hakkı ile ibadet/kulluk edilen hiçbir ilah yoktur. Beni Sen yarattın ve ben Senin kulunum. Gücümün yettiği şeylerde Sana verdiğim sözü tutuyorum.

Yaptığım şeylerin şerrinden Sana sığınıyorum. Senin benim üzerindeki nimetini itiraf ediyorum ve günahlarımı da itiraf ediyorum. Beni bağışla. Günahları bağışlayan ancak Sensin.” (Buhari, Ebu Davud, Tirmizi..)

f-Son olarak dualarımızı Kur’an’da geçen şu güzel dua ile tamamlayalım:

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

“Ey Rabbimiz, bu dünyada senden güzellikler (iman, salih ve güzel ahlak) istiyoruz. Ahirette de güzellikler (hesabın kolay olması ve cennetine girmeyi) istiyoruz, bizlere bunları ver, bizi ateşten/cehennemden koru ya Rabbi.” (Bakara, 201)

‎ رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ

“Ey Rabbimiz, beni affet, anne ve babamı, ayrıca bütün müminleri hesap görülecek günde affet, bağışla...” (İbrahim, 41).

Son bir not: Bu duaları şu şekilde küçük bir EVRAD halinde her gün okumayı adet haline getirirsek iyi olur:

َبِسْمِ اللَّهِ الَّذِي لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ شَيْءٌ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي السَّمَاءِ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

اللهم اعوذ بك مِنْ جَهْدِ الْبَلاَءِ ، وَدَرَكِ الشَّقَاءِ ، وَسُوءِ الْقَضَاءِ ، وَشَمَاتَةِ الأَعْدَاءِ

اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي الدُّنْيَا وَالآخِرَةِ، اَللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ الْعَفْوَ وَالْعَافِيَةَ فِي دِينِي وَدُنْيَايَ وَأَهْلِي وَمَالِي، اَللَّهُمَّ اسْتُرْ‪ ‬عَوْرَاتِي، وَآمِنْ رَوْعَاتِي‪ ‬اَللَّهُمَّ احْفَظْنِي مِنْ بَيْنِ يَدَيَّ وَمِنْ خَلْفِي وَعَنْ يَمِينِي وَعَنْ شِمَالِي وَمِنْ فَوْقِي، وَأَعُوذُ بِعَظَمَتِكَ أَنْ أُغْتَالَ مِنْ تَحْتِي

اَللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لآ إلَهَ إلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِي وَأَناَ عَبْدُكَ وَأَناَ عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ ماَ‪ ‬اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ ماَ صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فاَغْفِرْ‪ ‬لِي فَإِنَّهُ لاَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إلاَّ أَنْتَ

رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ

رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَاب ، برحمتك يا ارحم الراحمين

امين...وسلام على المرسلين والحمد لله رب العالمين .

Bu yazı 302 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar