KÜÇÜK KARDEŞLERİME DÖRDÜNCÜ MEKTUBUM
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

KÜÇÜK KARDEŞLERİME DÖRDÜNCÜ MEKTUBUM

01 Ağustos 2019 - 23:28 - Güncelleme: 01 Ağustos 2019 - 23:32

(Bir Okuma Listesi)

Sevgili çocuklar,
Kitap ve dergi okumak sizin hafızanızı geliştirir, beyninizi güçlendirir ve daha doğru düşünmenizi sağlar. Ancak yapmanız gereken şey kitaplar ve dergiler konusunda seçici olmanız ve faydalı olanları okumanızdır. Odanızda size ait bir kütüphaneniz olsun. Aldığınız ve okuduğunuz kitaplar orada bulunsun. Anlamadığınız şeyleri anne ve babanıza, hocalarınıza/öğretmenlerinize mutlaka sorun, onlarla konuşun. Çünkü böyle bir müzakere sizin konuyu ve hayatı doğru anlamınızı ve doğru düşünmenizi sağlayacaktır. Hatta benim tavsiyem her gün 1 saatlik AİLECE okuma saatiniz” olsun. Orada beraber kitap okumanız, konuşmanız ve analizleriniz sizin zihninizi geliştirecek ve kalbinizi/vicdanınızı güçlendirecektir. Ayrıca okuduğunuz kitabın resmini Instagram’da paylaşabilir, face’de onunla ilgili tanıtım ve yorumlar yapabilir, hatta whatsapp’ta bir okuma GRUBU bile kurabilirsiniz. Bu şekilde sosyal medyayı da faydalı etkinliklerde kullanmış olursunuz.

Ben siz küçük kardeşlerim için bir okuma listesi hazırladım. Bu LİSTEYİ hazırlarken seçimde çok zorlandığımı itiraf etmek istiyorum. Çünkü bu konuda farklı çalışmalar ve yayınlar maalesef az. Ayrıca güvenilir olması ve doğru bilgi vermesi de önemli. Sizler farklı yaşlarda olsanız da bu kitaplar size rehberlik edecek ve yol gösterecektir. Umarım faydalı olur. Unutmayın; kitap okuyan insanlar ve toplumlar her zaman güçlü ve bilgili olurlar. Kitapların dünyası o kadar güzel ve renklidir ki sizi alır başka alemlere götürür. Yapmanız gereken;

1-Mutlaka aylık bir DERGİYE abone olmalısınız Bu dergi öncelikle dini, milli ve ahlaki konuları içermeli. Sizin ufkunuzu açmalı. Mesela, bu konuda küçükler için “Diyanet Çocuk Dergisi” ve büyükler için “Diyanet Aile Dergisi” tavsiye edilebilir. Özellikle “Diyanet Çocuk” dergisi çok tutuldu, çocuklar bayılıyor. Mutlaka görmelisiniz.

2-Her gün az da olsa KUR’AN okumalıyız. Çünkü Kuran Allah’ın kitabı ve bize gönderdiği bir mektubudur. O güzel, iyi ve temiz bir hayat için bize rehberlik etmekte, yolumuzu aydınlatmaktadırlar. Bu bağlamda Kur’an’ı tanıtıcı kitaplar da okunmalıdır. Örneğin; DİB yayınlarından çıkan “KİTABIMI ÖĞRENİYORUM” eseri mutlaka okunmalıdır, çünkü özlü bir şekilde Kur’an hakkında bilgi veriyor. Okurken önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin. Ayrıca “40 AYET (HİKAYELERLE)” ve yeni çıkan ve gerçekten harika olan “ÇOCUKLAR İÇİN KUR’ÂN TERİMLERİ” tavsiye edilen kitaplar arasındadır.

3-Mutlaka PEYGAMBERİMİZİN hayatı ile ilgili bir kitap okumalıyız. Çünkü Hz. Muhammed, Allah’ın elçisidir ve onun hayatı, yaşadıkları ve düşünceleri bizim için çok önemlidir. O Peygamber, Allah’ın istediği gibi temiz bir hayat yaşamıştır. DİB yayınlarından çıkan ve bir heyet tarafından hazırlanan “PEYGAMBERİMİ ÖĞRENİYORUM” kitabı okunmalıdır. Bu kitapta Peygamberimizin hayatı, doğuşu, gençlik dönemi, peygamber oluşu; kısaca söylemek gerekirse Mekke ve Medine’deki tüm hayatı özetlenmektedir. Ayrıca Damla yayınlarından çıkan “PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUK ARKADAŞLARI” serisi de (10 kitap) bu konuda tavsiye edilmektedir. Peygamberimizin sözleri ile ilgili DİB yayınlarından “40 HADİS (HİKAYELERLE)” kitabını okumak Peygamberimizi anlamamıza yardımcı olacaktır.

Yaşı büyük kardeşlerimiz için de Prof. Dr. Casimi Avcı ve Mevlana İdris tarafından hazırlanan “HZ. MUHAMMED’İN HAYATI” isimli eser tavsiye edilmektedir. Çok tutulan ve okunan bu kitap/lar bizim hayatımızı değiştirecektir.

4-Allah, insanlara doğruları öğretsin ve iyilikte rehber olsun diye Hz. Adem’den Hz. Muhammed’e kadar bir çok PEYGAMBERLER göndermiştir. Peygamberlerin hayatları ile ilgili küçük bir kitap seti okunmalıdır. Örneğin; DİB yayınlarından çıkan “PEYGAMBER HİKAYELERİ” ismiyle iki kitap bulunmaktadır. Birisi 10 küçük kitaptan oluşan seri halindedir, diğeri de tek kitap olarak basılmıştır. Bakarsınız ve hangisi hoşunuza giderse onu alır ve okursunuz. İlk insan ve ilk peygamber Hz. Adem’in hayatı ile okumaya başlayın bence..

5-Değerli arkadaşlar, düzenli olarak her gün 5 vakit NAMAZ kılmaya gayret edelim. Göreceğiz ki namaz ruhumuzu güzelleştirecek ve güçlendirecektir. Çünkü namaz bir eğitimdir. Mesela, biz namaz kılarken okuduğumuz Fatiha suresinde, “Allah’tan başkasına kulluk yapmayacağımıza ve ibadet etmeyeceğimize” dair söz veriyoruz. Bu bizi daha şahsiyetli bir insan haline getiriyor. Bu konuda “İBADETLERİMİ ÖĞRENİYORUM” ve “ORUÇ KAHRAMANLARI” gibi kitaplar ile namaz ve oruç gibi ibadetlerin önemi ve hayatımızdaki etkileri öğrenilmelidir. Ayrıca DİB yayınlarından çıkan “CEMİL DEDE NAMAZ SURELERİNİ ANLATIYOR” kitabında namaz sureleri, anlamları ve ilgili olduğu tarihi olaylar ve bağlamları ile birlikte anlatılmaktadır. O zaman siz bu surelerin anlamını ve surelerin yaşadığınız hayattaki önemini daha iyi kavrıyorsunuz, namaz kılarken bu güzellikleri düşünüyor ve bu bilinç ile Allah’a ibadet ediyorsunuz.

6–DUA etmek çok önemlidir. DİB yayınlarından çıkan “DUALARIMI ÖĞRENİYORUM” kitabı size önemli duaları ve dua yaparken dikkat edilmesi gereken şeyleri öğretecektir. Çünkü insan, hayatı boyunca dua eder ve Allah’tan yardım ister. Bir mümin kendisi için, anne ve babası için ve tüm müminler ve insanlar için dua etmelidir. Peygamberler böyle dua ettiler, salih (güzel/temiz/dürüst) insanlar böyle dua ettiler. Biz de sürekli Allah’a dua etmeliyiz ve öncelikle O’ndan yardım istemeliyiz. Bu açıdan dua etmeyi bize doğru bir şekilde öğreten kitaplar okumalıyız. Yine DİB yayınlarından çıkan “40 DUA (HİKAYELERLE)” okunmaya değer kitaplar arasındadır. Bir dua defteriniz olsun. Oraya hoşunuza giden duaları kaydedin ve her gün okuyun.

7-Allah’ın güzel İSİMLERİ bizim için önemlidir. DİB yayınlarından “HİKAYELERLE ESMA-İ HÜSNA (Allah’ın güzel isimleri)” bu konuda tavsiye edilen kitaplar arasındadır. Çünkü inandığımız Allah’ı bu isimleri ile daha iyi ve doğru tanımış olacağız. Örneğin Allah’ın en önemli iki ismi; Rahman ve Rahim’dir (O; merhametlilerin en merhametlisidir). Besmele bu isimlerle başlar, Kur’ân bu isimlerle başlar. Allah öncelikle herkese rahmetiyle davranır, kötülere ve zalimlere de adaletiyle davranır. Çünkü O’nun bir başka ismi el-Adl’dir ki, “Çok adaletli olan” demektir. Bu isimleri bilmek bizde de merhamet ve adalet duyguları oluşturur.

8-AHLAKİ gelişim bizim için önemlidir. Çünkü güzel ahlaklı kişileri hem Allah sever, hem de insanlar sever. Peygamberimizin çok güzel ve yüce bir ahlakı vardı. Herkese karşı nazik, dürüst ve iyi davranırdı. Bu açıdan bizim kişiliğimizi ve ahlakımızı geliştirecek kitaplar okumalıyız. DİB yayınlarından çıkan bir seri kitap bu konuda bize faydalı olur düşüncesindeyim; O da “DİNİ DEĞERLER SERİSİ” olup 10 küçük kitaptan oluşmaktadır; (a-Tutumluluk, b-Dürüstlük, c-Yardımseverlik, d-Sorumluluk, e-Kul hakkını Gözetmek, f-Tutumluluk, g-Büyüklere Saygı, h-Azimli Olmak, ı-Minnettarlık, i-Merhamet)” ve “İYİLİĞİN YAŞI YOKTUR (Hz. Ali’nin Hayatı)”.

Bunları okuyun ve kendinizde bu değerlerin olup olmadığını kontrol edin, kendinizi/kişiliğinizi geliştirin.

Değerli arkadaşlar, bu liste çoğaltılabilir. Yapmamız gereken hemen bir plan yapmak ve okumaya başlamaktır. Bu listedeki kitapları 1 yılda okuyabilirseniz, sizi tebrik ederim, gerçekten müthişsiniz. İki yılda okursanız bu da büyük bir başarı. Ama 2 yıldan sonrasına sarkarsa okuma planımız yavaş işliyor demektir. Biraz daha gayret etmemiz gerekiyor.

Bundan sonraki mektubumda “Kitap okuma TEKNİKLERİ” ile ilgili önemli şeyler yazacağım. Çünkü kitaplar doğru bir yöntem ve teknik ile okunursa hem zihin dünyamıza faydalı olur, bizi olgunlaştırır hem de daha düzgün ve güzel konuşmamızı sağlar.

Dualarınızı bekliyor, kitapların o güzel ve renkli dünyalarında buluşmak üzere sizleri Allah’a emanet ediyorum.

Bu yazı 405 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar