KUL HAKKININ FARKINDA MIYIZ?
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

KUL HAKKININ FARKINDA MIYIZ?

03 Aralık 2021 - 09:33

Günümüzde doların bir takım spekülatif sebeplerle yükselmesini fırsat bilen kişiler ellerindeki malları ya çok pahalıya satıyorlar (ve piyasayı yükseltiyorlar) yada satmak istemiyorlar (ve piyasayı geriyorlar).

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz. Dolara bağımlılıktan kurtulmalıyız. Dolar; ihracat ve ithalat yapanlar, bir de yurt dışına seyahat edenler için önemlidir ve ihtiyaçtır. Bunlar dışında hiç kimse için dolar önemli değildir. Biz kendi piyasamızı ve ekonomimizi oluşturmalıyız. Bunun için biraz fedakar olmak, dolara bağımlılıktan kurtulmak ve fırsatçı olmamak gerekir. Doların yükselişini pompalayan yada yüksek görünmesini sağlayan unsurları ve sebepleri ortadan kaldırmak gerekir.

1-İthalat ve yurtdışı seyahat dışında ihtiyaç olmadıkça keyfi dolar (ve döviz) alım satımına sınır getirilmeli ve vergi getirilmeli. İnsanların dövizi yatırım aracı olarak görme psikolojisi ortadan kaldırılmalı.

2-Dolar ile satın alınıp getirilen mallar, yurt içine girdiği anda TL ye çevirilip satılmalı, dolar üzerinden satımın önüne geçilmeli. Çünkü bunlar gereksiz yere piyasayı yükseltiyor. Zira bu kişiler hem maldan para kazanıyorlar hem de dolar üzerinden para kazanıyorlar. Bu da haksız kazanca yol açıyor. Bu kişiler, daha sonra satın aldıklarını yüksek fiyata aldıklarında yine yüksek fiyata satıyorlar, yani onların bir zararı olmuyor. Esas zarar tüketicilere yansıyor. Dolar ile satın alıp ülkeye giren malların fiyatı, giriş anında TL ye çevirilmeli ve o şekilde satılmalı. Burası Türkiye. Hala dolar üzerinden satış yapmaya çalışanlar engellenmeli. Çünkü bunlar piyasayı gereksiz yere yükseltiyorlar. Bu kişiler bir maldan kazandık diyorlar, ama bu durum bütün piyasaya yansıdığında binlerce maldan zarar ediliyor. Bu konuda önlemler alınmalı ve insanlar bilinçlendirilmelidir.

3-Devletler ithalat ve ihracatı kendi paraları ile yapmalıdır. Bu anlamda uluslararası bilinç oluşturulmalı. Böyle olursa ilgili devletler kazanır. Tam BAĞIMSIZLIK meydana gelir. Ama dolar üzerinden bütün işlemler yapılırsa hep başkaları kazanır ve hep başkalarına bağımlılık devam eder.

Bu konuda bilinçli olmalıyız, dolara bağımlılıktan kurtulmalıyız ve kul hakkından uzak bir hayat yaşamalıyız.

Vesselam.

Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı 122 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar