MUHACİR OLMAK
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

MUHACİR OLMAK

31 Ağustos 2019 - 12:36

"Gerçek muhacir, Allah'ın yasakladığı şeyleri terk edendir." (Buhari, İman, 4)
Bu hadis beni her zaman etkilemiştir. Çünkü hayattaki en kıymetli şey insanın kendisini değiştirmesidir. Bu değişim; Münkerden marufa, cehaletten ilme, kötülükten iyiliğe ve zulümden/haksızlıktan adalete şeklinde bir hicret olmalıdır.

Bu açıdan hicret önemli bir kavramdır; Hicret; değişmeye karar vermek ve dünyayı değiştirmek için yola çıkmaktır. İslam davetinin, doğruluğun ve dürüstlüğün hakim olacağı yeni mekanlar aramaktır. 
Hicret hayatın içindeki önemli bir süreçtir, belki de hayatın en önemli sürecidir. 
Bu yol ayrımında hicret; Peygamberlerin, sadık ve salih insanların yoluna girmek, onların peşinden ve izinden gitmektir. Nefislerdeki bu yolculuk “La ilahe illallah” ile adeta sloganlaşır. La ilahe illallah; Allah’tan başka ilah yoktur. Biz ancak Allah’a kulluk eder ve ancak O’ndan yardım isteriz. O Allah, kainatın/varlığın Rabbidir. Merhametlilerin en merhametlisidir. Hesap/ahiret gününün sahibidir.

Benim hicretim ALLAH’adır.
Bir Peygamber öyle diyordu: “Ben RABBİME hicret ediyorum. O izzet ve hüküm sahibidir.” (Ankebut, 26)
“Ben RABBİME gidiyorum, O bana doğru yolu gösterecektir.” (Saffat, 99)

Hicret, her an iç ve dış dünyada yaşanan bir olgudur. Şeytanlardan, zalimlerden ve kötülüklerden Allah’a sığınmak ve O’ndan yardım istemektir. Gerçek muhacir, Hz. Peygamber’in dediği gibi günahları ve kötülükleri terk edendir, Hz. İbrahim’in dediği gibi, her kötülükten Allah’a sığınan ve O’nun yolundan ayrılmayandır.

Yeni Hicri yıl inşallah Müslümanlar için yeniden bir uyanışa vesile olacaktır. 
Yeni hicri yıl gerçek muhacirlerin kötülüklerden ve günahlardan uzaklaştığı bir yıl olacaktır.
Yeni hicri yıl, bizim için izzet ve şeref yılı olacaktır.

Bu duygu, düşünce ve temennilerle yeni Hicri yılınızı kutluyor, hayırlara vesile olmasını ve Müslümanlar için yeni bir sayfa açılmasını diliyorum.

Bu yazı 492 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar