TASAVVUF/ZÜHD/TAKVA VE TESLİMİYET
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

TASAVVUF/ZÜHD/TAKVA VE TESLİMİYET

10 Ağustos 2019 - 03:21

1-Akaid, fıkıh ve tasavvuf gibi temel İslami ilimler insanlara doğru ve sistematik olarak aktarılırsa din korunur. 

2-Samimiyet ve ihsan eğitimi olan tasavvuf; dini güzel yaşama, nazik olma ve güzel ahlaka ulaşma açısından çok önemlidir.

3-Tasavvufi eğitimin ve teslimiyetin sünnet/şeriat/fıkıh sınırları içinde kalması gerekir. Aksi takdirde çok istismar edilir.

4-İnsanlara doğru tasavvuf (ilk dönem eserlerinde olduğu gibi) anlatılmalıdır.

5-Din bize bütünüyle aktarılmış; helaller ve haramlar açıklanmıştır. İkisi arasında kalanlar ise şüpheli şeylerdir ki onlardan kaçınmak gerekir. 

6-Zühd hayatı bir süreçtir. Bir takım mertebeleri/makamları/basamakları vardır. Bunlardan ilki haramlardan kaçınmaktır ki o farzdır. Diğeri de şüpheli şeylerden kaçınmaktır ki o da vaciptir. Üçüncüsü ise mübahlardan kaçınıp çok fazla dünyevileşmemektedir. Bununla dünyadan uzaklaşmak ve uzlete çekilmek anlaşılmamalı. İtikaf gibi belli sürelerde uzlete çekilme; ibadet ve zikirle nefsi eğitmek çok önemlidir. Ancak bu kısa süreden sonra insanların arasında güzel, mütevazı ve kanaatkar bir hayat yaşamak, başkalarına iyi örnek olmak gerekir.

7-Bugün benim gördüğüm kadarıyla tasavvuf konusunda bir başıboşluk ve cehalet var. İlim adamlarının görevi insanlara bunun doğrusunu (ortak akıl/konsensus/icma/ittifak sınırları içinde kalarak) aktarmaktır. Zühd ve reqaiq’i bu sınırlarda yaşamak, şatafattan/şatahattan uzak durmak ve insanların da bunlardan uzak durmalarını sağlamaktır. Aksi takdirde tasavvufun ana hedefi olan “nefsin terbiyesi ve ruhun tasfiyesi”nden uzaklaşılmış olunur. Az yemek, az uyumak, az konuşmak; Allah’ı zikir, Kur’an okumak, cemaatle namaz kılmak, nafile oruçlara devam etmek gibi hedeflerden uzaklaşılmış olunur. 

8-Hz. Peygamber, sahabe, tabiun ve etba neslinin zühd ve takva anlayışını bize sistematik olarak aktaran ümmetin kabul ettiği İmam Kuşeyri, Rabbani, Gazâlî, Birgivî ve Hadimi gibi alimlerin kitaplarını çok okumalıyız. 

9-Kendimiz için günlük, haftalık ve aylık olarak ibadet, zikir, zühd ve okuma programı yapmalıyız. İmam Gazâlî İhya isimli kitabında selef alimlerinin hepsinin günlük okudukları Evradları olduğunu haber verir.

Şunu kesinlikle unutmamalıyız ki; plansız/programsız yaşayanlar hem bu dünyada hem de ahirette başarısız olurlar ve hüsrana düşerler. Ancak iman edenler, güzel/salih ameller işleyenler ve birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler kurtulmuştur.

Bu yazı 432 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar