TEMİZ KALPLERE İKİNCİ MEKTUBUM
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

TEMİZ KALPLERE İKİNCİ MEKTUBUM

11 Temmuz 2019 - 21:32

Sevgili çocuklar,

Allah sizi çok sevmektedir. Çünkü sizin tertemiz bir kalbiniz, günahsız ve masum bir ruhunuz var. Allah temizdir ve temiz olanları sever. Etrafınızdaki olaylar ve yaşadıklarınız sebebiyle ileride değişebilirsiniz. Bu temizliğinizi ve saflığınızı korumanız için Allah’ı hiç unutmamanız ve sürekli O’ndan yardım istemeniz, dua etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle Allah bize her gün yapabileceğimiz güzel bir duayı Kur’an ve Hz. Peygamber yoluyla öğretmiştir. O özel dua, namazdır. Namaz; insanı koruyan, nefsini ve ruhunu temizleyen, güçlendiren en güzel ibadettir. Namaz için abdest aldığınızda günahlarınız dökülür, sonra elbisenizle/tesettüre dikkat ederek kıbleye yönelirsiniz. Çünkü Allah bunu emretmektedir. 

Burada daha namaza başlamadan önce hepimiz Allah’a ilk sözümüzü veririz: “Ben hep temiz kalacağım, hayalı/iffetli bir insan olacağım, giyimime, kuşamıma ve tesettürüme dikkat edeceğim, yüzüm ve özüm hep sana dönük olacak,” diye ruhumuzla ve kalbimizle söz veririz. 

Sonra Allahu Ekber diye namaza başlarız. Allahü ekber, “Allah en büyüktür” demek. Ömrümüz boyu hiç unutamayacağımız ve ezanla/namazla sürekli bize hatırlatılan bir söz: Allahu Ekber..

Namaz bu sözle başlar. Şu anda Rabbimiz, yaratıcımız ve en çok sevdiğimiz Allah’ın huzurundayız. Fatiha suresi ile O’na bütün verdiği nimetler için hamd ve şükür ederiz, teşekkür ederiz. Sonra O’na önemli bir söz daha veririz: 

“İyyake nağbudü ve iyyake nesteıyn” deriz. Yani “(Ey Rabbimiz, verdiğin bütün nimetlerden dolayı) sadece sana kulluk/ibadet eder ve sadece senden yardım isteriz” diye söz veririz. Bir insan bu sözünde durduğu sürece, bu söz onun daha şahsiyetli ve güçlü bir insan olmasını sağlar. Çünkü o kişi Allah dışında kimsenin önünde eğilmez ve Allah’tan başkasından korkmaz. Bizim atalarımız böyle oldukları için yeryüzüne hakim olmuşlardı. O zamanlar yeryüzü cennet gibiydi.

Bu söz vermeden sonra Fatiha suresindeki çok önemli bir dua ile Allah’a dua ederiz. Dünyanın en önemli duası: 

“İhdines-Sıratal-müstekıym.” Yani (Ya Rabbi) bizi doğru yola ilet, doğru yoldan bizi ayırma” deriz ve Allah’tan yardım isteriz. Çünkü dünya hayatında doğruluk ve dürüstlük çok önemlidir. Allah ve insanlar; doğru/dürüst insanları severler. İnsanların en doğru ve dürüst olanları öncelikle Peygamberlerdir. Sonra onlar gibi olmaya çalışan sıddıyklar (çok sadık/dürüst insanlar), sonra salihler ( temiz/dürüst insanlar) ve şehitler (Allah için canını feda edenler) gelir. İşte Allah’ın en çok sevdiği bu 4 grup insan bizim için çok önemlidir. “Peygamberler, sıddıyklar, salihler ve şehitler.”

Allah’ın en güzel nimeti olan; dürüstlük ve doğruluk nimetini verdiği bu insanlar gibi olmak için biz de şöyle dua ederiz: 

“Sıratallezine en’amte aleyhim”. Yani kendilerine nimet verdiğin o temiz insanların yoluna bizi de ilet, onlar gibi olmamız için bize yardım et, ya Rabbi, diye dua ederiz. 

Son dua ise şudur:
“Ğayril-mağdubi aleyhim Veled-dalliyn.“ Ya Rabbi, senin gazabına uğramış ve doğru yoldan sapmışların yolundan/hatalarından bizi koru, diyerek Fatiha suresini bitiririz. Sonra Amin deriz. Amin; kabul et (ya Rabbi), demektir.

Bir hadiste geçtiği üzere, Peygamberimiz; namaz kılarken Fatiha suresi ile insanın Allah’a dua ettiğini, O’na ulaşmaya çalıştığını ve Allah’ın da o kişinin her sözüne ve duasına cevap verdiğini, haber verir. Namazdaki en önemli duamızı bu şekilde yapmış ve Allah’tan bizi koruması için yardım istemiş oluruz. 

Fatiha suresi bu şekilde ihlasla/manası düşünülerek okunduğunda;
gözümüz ve gönlümüz/kalbimiz açılır; ruhumuz ve nefsimiz temizlenir. Böylece biz de Allah’ın sevgisini kazanmış oluruz, sevdiği ve razı olduğu bir kul oluruz.

Fatiha suresini namazda her okuduğumuzda Allah katında makamımız ve kıymetimiz artar.

Cumanız mübarek olsun..

Bu yazı 761 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar