TEMİZ YÜREKLİ KÜÇÜKLERE ÜÇÜNCÜ MEKTUBUM
Rıfat ORAL

Rıfat ORAL

TEMİZ YÜREKLİ KÜÇÜKLERE ÜÇÜNCÜ MEKTUBUM

22 Temmuz 2019 - 09:54

Sevgili çocuklar,

Dünyadaki en kıymetli şeylerden birisi güzel ahlaktır. Allah sizleri tertemiz yaratmış, günahsız ve masum olarak yaratmıştır. Yüreğiniz temiz, ruhunuz temiz ve nefsiniz temizdir. Sizler her zaman iyi düşünür ve iyilik yapmaya çalışırsınız. Ama zamanla şartlar ve yaşadıklarınız sizi değiştirebilir. Sizden isteğim değişmemeniz ve her zaman temiz kalmanızdır. Bunun için bazı şeylere dikkat etmeniz, cesur, dayanıklı ve dirençli olmanız gerekir. Çelik gibi iradeniz olmalı. Bunun için yapmanız gereken şeyleri şöyle sıralayabiliriz:

1-Hiç bir zaman yalan söylememeliyiz. Her zaman doğru ve dürüst bir insan olmalıyız. Kimseyi kandırmamalıyız. Doğruluk ve dürüstlük hem Peygamberlerin, hem de salih-temiz müminlerin vasfıdır. Doğru ve dürüst olduğunuzda dünyanın en başarılı insanı haline gelirsiniz. Yaptığınız ve ürettiğiniz her şey mükemmel olur.

2-Yaşadığımız hayat ve sahip olduklarımız bize verilen birer emanettir. Bunları güzel kullanmak ve iyi/temiz bir hayat yaşamak gerekir. Bedenimizi korumalıyız, temiz olmalıyız ve dişlerimizi her gün fırçalamalıyız. Ruhumuzu da korumalıyız. Bunun için her gün namaz kılmalıyız, ezan okunduğunda camiye koşmalıyız. Çünkü camideki namaz bizi temizler. Ayrıca kendimiz, annemiz-babamız ve bütün müminler için dua etmeliyiz. Ramazan ayında oruç tutmalıyız ve fakirlere sürekli yardım etmeliyiz.

3-Her zaman aklımızı kullanmalıyız. Akıl, “insanı tutan/koruyan şey” demektir. Kötülüklere ve günahlara karşı nefsimize yenilmemeliyiz, aklımızla/yani akıllıca hareket edip bunlardan uzaklaşmalıyız. Bu konuda dirençli olmalıyız, çok güçlü bir irademiz olmalı. Bizi koruması için Allah’a çokça dua etmeliyiz. Her gün Felak ve Nas surelerini okuyup her türlü kötülükten ve kötü kişilerden Allah’a sığınmalıyız. 

4-Bir hata ettiğimizde özür dilemesini ve bize bir iyilik yapıldığında teşekkür etmesini bilmeliyiz. Bu nedenle bize bütün nimetleri veren Allah’a çokça şükür/teşekkür etmeliyiz, hamd etmeliyiz. Bir günah işlediğimizde de tövbe ve istiğfar edip, Allah’ın bizi affetmesini/bağışlamasını istemeliyiz.

5-Biz iyi bir insan olmaya çalışırken, arkadaşlarımızı da iyiliklere ve güzelliklere yöneltmeliyiz. Onlara güzel şeyler anlatmalıyız. Kötü huylarından, hatalarından vaz geçirmeliyiz. Onların kötü ve zararlı isteklerine uymamalıyız ve kendileri için dua etmeliyiz. Hep iyi insanlarla arkadaş olmalıyız. İyi insanlarla arkadaş olan kişinin yüzü güzel ve nurlu olur, mis gibi kokar. Kötü insanlarla arkadaş olanın yüzü çirkin ve kapkaranlık olur ve pislik kokar.

6-Dilimizi gıybet, dedikodu ve iftira gibi şeylerden temiz tutmalıyız. Kimsenin arkasından aleyhine olan şeyleri konuşmamalıyız, bir hatası varsa güzelce o kişinin kendisine söylemeliyiz. Unutmayın cesur insanlar yalan söylemez, gıybet ve dedikodu etmez, iftira etmez. Hep doğruyu savunur, doğruların yanında olurlar. İnsanlarla güzel konuşur ve onlara yardım ederler. İyiler ve temiz insanlar cesur olursa, hep doğruları savunursa dünya cennet gibi olur. Kötüler cesur olur ve hep kötülükleri/günahları savunur, bunların yayılması için çalışırlarsa dünya cehennem gibi olur.

7-Sizler geleceğin temiz yürekli, güzel insanlarısınız. Ahlakınız güzel olursa her şey güzel olur. Dünyanız cennet gibi olur. Ahirette de Allah sizi cennetle ödüllendirir.
Allah ve insanlar şöyle derler:
“Sizler gerçekten güzel ve yüce bir ahlaka sahip olmuşsunuz.”

İnşallah bizler de böyle temiz ve güzel ahlaklı insanlar oluruz. Hareketlerimiz ve konuşmalarımız güzel ve nazik olur. Bu konuda Allah’tan yardım istemeliyiz ve Peygamberimiz gibi dua etmeliyiz:
“Allahım, benim yüzümü/bedenimi güzelleştirdiğin gibi ahlakımı da güzelleştir (bu konuda bana yardım et).
Amin..

Yüreği temiz ve ahlakı temiz küçük kardeşlerime selam ediyorum. Allah’a emanet olun.

Bu yazı 463 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar