Bir türlü laf anlatamadık şu hocaya...
Şükrü ULUTAŞ

Şükrü ULUTAŞ

Bir türlü laf anlatamadık şu hocaya...

23 Nisan 2020 - 03:57 - Güncelleme: 23 Nisan 2020 - 04:21

Hatırlayabildiğim kadarıyla 2012 yılı. İstanbul'da kendilerini dindar olarak tanımlayan insanların bulunduğu bir sitede misafirim.

Yatsı namazı için sitedeki camiye gittim. Ezanın okunmasına daha zaman var. Hocamız camide çok güzel sesi ile, meharici hurufa ve tecvid kurallarına riayet ederek Allah'ın kelamını tilavet ediyor. Camide tarif edilemez manevi bir haz duyuyorum. Daha önce hiç tanımadığım, ilk kez karşılaştığım hocamıza karşı içimde sürekli artan bir muhabbet ve hayranlık gelişiyor.

Ezana az bir süre kalıp camide cemaat sayısı çoğalınca hocamız çok güzel üslubuyla çok kısa sürede çok önemli bilgiler ve öğütler verdi. Cümlelerini, kelimelerini büyük bir özenle seçerek, büyük bir hassasiyetle hakikati de, muhataplarını da incitmeden, doğruları çok doğru bir şekilde ifade etti.

Ezan okundu, yatsı namazının sünnetini kıldık. Namazın farzına başladık. Hocamız Kur'an'ı o kadar güzel okuyordu ki, hani bu hocamız hiç susmasın, bu namaz hiç bitmesin dersiniz ya, işte öyle huzur verici bir durum yaşamaktaydım. Ama kıraat doğal olarak bir süre sonra bitiyor, namaz tadili erkana riayet edilerek, ne çok kısa, ne çok uzun tam kararında, mutedil bir şekilde devam ediyordu.

Son sünnet ve vitir namazlarından sonra hocamız diğer camilerimizde de okunduğu üzere, Bakara suresinin son ayetlerini (Amener -Rasul) okudu. Çok etkileyici bir okuyuştu.

Amener -Rasul bitince hemen dağılmadık. Hocamız gün boyunca çok iyi hazırlandığı her halinden belli bir şekilde, çok seviyeli bir üslupla bir takım izahlarda bulundu. Öyle çok uzatmadan, kırmadan, incitmeden ama doğruları çok itina ile seçtiği kelimelerle apaçık beyan ederek.

Sonra hocamız el Fatiha dedi. Ben hocamıza hayran hayran, çok büyük bir memnuniyetle Fatihayı okuyarak dışarıya yöneldim. Genelde caminin içinde hemen hocalarımızla tanışmayı tercih ettiğim halde bu sefer Caminin kapısında hocamla tanışmayı, hocama bu manevi ziyafetten dolayı teşekkür etmeyi düşündüm.

Ancak caminin kapısına yakın bir yerde sükutu hayale uğrayacak bir olay yaşadım. Ben "bu cemaat ne kadar nasipli, bu hocamız ne kadar seviliyordur" derken, kapıda cemaatten birisi benim kolumdan tutup,

"Şu Hocaya bir türlü laf anlatamadık. Namazı kısa kıldırmasını öğretemedik. Ben daha Ettahiyyatüyü bitirmeden adam selam veriyor. Atlı mı koşturuyor be mübarek.." diyordu ki,

Cemaatten bir başkası söze karıştı.

"Şu Hocaya kaç defa söyledik ama kabul ettirebilmek ne mümkün. Burnunun dikine dikine gidiyor. "Namazı bu kadar uzatma, biraz hızlı ol, öyle aheste aheste namaz kılıyorsun oysa sen son sünnet ve vitir namazını hemen hızlıca kılsan cemaatin çoğunluğu camideyken onlar da namaz sonrası anlattığın o güzel bilgilerden istifade eder." diyoruz ama desek de boşa kürek çekiyoruz. Hoca namazı o kadar yavaş kılıyor ve kıldırıyor ki camide çok az cemaat kalıyor. Şu hocaya bir türlü laf anlatamadık"

Ben bu arada hocamız aleyhine bir şey söylemediğim, onları onaylamadığım için ikisi de bana çıkışarak,

"Haklı değil miyiz? Sen neden konuşmuyorsun? " dediler.

Ben onlara dedim ki.

"Valla bu sözler hiç insafla bağdaşmaz. Böyle bir hocayı beğenmeyen bir cemaat hiç bir hocayı beğenmez. Sorun Hocamızda değil. O yapabileceği en güzel şekilde vazifesini yapıyor. Sizi memnun etmesi ise asla mümkün değil. Çünkü biriniz yavaş kıldırmasından, diğeriniz hızlı kıldırmasından şikayetçisiniz. İyisi mi O size uymasın. O, Kur'an'a ve sünnete uysun, siz de hocamıza uyun."

Tam bu arada hocamız dışarı çıktı. Gülümseyerek bize selam verdi. Az önce hocamızı kıyasıya eleştirenler çok güzel sözlerle hocamızı medhü sena ettiler.

Ben büyük bir şaşırmışlık içindeydim. Hocamızla tanışmayı, Ona teşekkür edip bir süre sohbet etmeyi planlamış olduğum halde kısaca "Allah kabul etsin" deyip, musafaha ederek ayrıldık.

Zaten çok uzun konuşacak halde değildim.

Allah ne yazık ki ismini bile hatırlayamadığım o hocamızdan, onu yetiştiren ailesinden, hocalarından ve yetişmesinde emeği geçen herkesten razı olsun. Allah'a çok şükür ülkemizde bu anlattığım hocamız gibi hatta daha kaliteli çok hocamız var. Allah sayılarını ve kalitelerini artırsın.

Madem ki çok kaliteli hocamız var.

O halde sizden de bir ricamız var.

Allah'a bol bol şükredin...

Çünkü şükrü eda edilmeyen, kadrü kıymeti bilinmeyen nimetler elimizden alınır.

Çünkü hocasızlık zordur...

Çünkü önce insaf gerekir.

Ve bizden beklentileri olmasa bile teşekkür ve takdir etmek bize hiç bir şey kaybettirmez.

Ayrıca,

“Marifet iltifata tâbidir,

müşterisiz meta zâyidir."

Camilerimize, cemaatlerimize ve canımız hocalarımıza kavuşma temennilerimle...

Feyizli, bereketli bir ramazan geçirmenizi diliyorum...

Ha bir de kendini günahsız zannedip sürekli hocalarda hata arayan ve onların kusuruna odaklanmaktan zevk alanlar ile cemaatinden şikayet etmeden duramayan hocalarım...

Bu korona günlerinin kıymetini iyi bilin. O sürekli şikayet ettiğiniz hocalardan ve cemaatten kurtuldunuz. Artık şikayet edeceğimiz hoca da yok cemaat de. İyice rahatlayalım. Derin bir oooh çekelim. İyice içimizi boşaltalım. Ve bir an önce camilerimize kavuşmak için dualar edelim.

Umarım Hoca - Cemaat buluşması çok uzamaz.

Umarım hasretle, gözyaşlarıyla kucaklaşacağımız günler yakındır.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

Allah'a emanet olunuz...

Bu yazı 674 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Selami Kurt
  2 ay önce
  SA. Değerli Hocam, memleketimizin kronikleşmiş bir problemine parmak basmışsınız. Mevla ilminizi artırsın. Bence bu problemi çözersek, memleketin bütün problemleri çözülür. Keşke memleketimizde din hizmetlerini yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı da bu konuyu dert edinse, çözüm yolları arasa, projeler üretse. Zira imamına layık olmayan cemaat pek çok olduğu gibi, camaatine layık olmayan imam da az değil. Demek ki, bu malzemeden bu eğitimle bu ürünler çıkıyor. Çıtamızı yükseltmemiz lazım. Mesela en zeki çocuklarımızı İmam-Hatip ve İlahiyatlara göndererek başlayabiliriz, vesselam, Allaha emanet olunuz.
 • NUREDDİN TEMELOĞLU
  2 ay önce
  MaşaAllah ve barekAllah.
 • mhmtparlak@hotmail.com
  2 ay önce
  Çok güzel özetlemişsiniz Hocam yüreğinize sağlık -- Mehmet parlak--

Son Yazılar