Bu Hocalar Çok Uyanık... Hava Durumuna Bakıp Yağmur Duasına...
Şükrü ULUTAŞ

Şükrü ULUTAŞ

Bu Hocalar Çok Uyanık... Hava Durumuna Bakıp Yağmur Duasına Çıkmışlar!..

10 Mayıs 2020 - 06:12

Yılını tam olarak hatırlamıyorum. Köyceğiz'de uzun süre yağmurun yağmadığı bir ilkbahar mevsimindeyiz. Ağaçların yaprakları özellikle de buğdaylar çok solgunlar ve ufacık boydalar... Topraklar susuzluktan çatlamış, tarlalar gökten inecek rahmete hasret kalmış.

"Köyceğiz Müftüsü gelecek yağmur duası edecek" diye ilanları duyunca ben de dua edilecek mekana gidiyorum. Dua için belirlenen alana insanlar gelmişler. Gökte bir tane bile bulut yok. Ama Allah'tan ümit kesilmez. O ne derse o olur. O ol deyince hemen oluverir.

Köyceğiz Müftümüz çok muhterem Mehmet Çakmak Hocamız duaya geçmeden önce kalpleri yumuşatacak çok etkilendiğim bir konuşma yapıyor. Tevbeden, istiğfardan, barışmaktan, Allah'a en içten şekilde yalvarmaktan bahsediyor. Ayetler, hadisler okuyup izahta bulunuyor. Çok güzel öğütler verip, birbirinden önemli nasihatler yapıyor. Müftümüz konuştukça bulutlar da çoğalıyor üzerimizde.

Ve dua başlıyor. Müftümüz çok samimi şekilde dua ediyor biz de amin diyoruz. Yalvarıp yakarıyoruz rabbimize. Ve hiç bulut olmadığı bir gündüz, bir yağmur havası hakim oluyor ortama. Damlalar da düşmeye başlıyor birer ikişer. Oraya gelen insanlar genel olarak çok sevinçli ve durumdan memnun. Kalplerimiz kıpır kıpır, çok tatlı bir heyecan var içimizde.

Ama oraya gelenler arasında bazıları da var ki alay etmek için gelmişler. Damlalar düşmeye başlayınca yüksek sesle tekrar tekrar "BU HOCALAR ÇOK UYANIK... HAVA DURUMUNA BAKIP YAĞMUR DUASINA ÇIKMIŞLAR..." diyorlar kahkahalar eşliğinde. Ben üç dört kişi tarafından defalarca tekrar edilen bu sesleri büyük bir korku ve üzüntüyle işittim.

Bu sesler müftü beye gitti mi bilmiyorum. Sonuçta alan çok genişti. Ama o gün yağmur yağmadı. Damlalar düşmeye başladığı halde o toplanan bulutlar da başka yerlere gitti. Çünkü her şeyi işiten alemlerin rabbi hiç bir şeyden habersiz değildir.

Yağmur o gün yağmasa da sonraları Allah bir çok defa rahmetini gönderdi. yağmurlar yağdı. Hasretle yağmur bekleyen her şey özellikle ekinler, hayvanlar, topraklar yağmura, suya kavuştu. Tabi ki biz günahkar kullar da. Allah rahmetini uzun süre esirgemedi çok şükür.

Allah'ın ilmi de rahmeti de geniştir, kudreti sonsuzdur. O'nun neyi niçin yaptığını biz ihata edemeyiz. Ben sınırları olan aciz bir kul olarak sadece yaşadığım, şahit olduğum ve çok etkilendiğim bu olayı sizlerle paylaşmak istedim.

Her şeyin en doğrusunu Allah bilir. Allah bizi rahmetinden mahrum eylemesin. Yanlış işler yapmaktan, rahmetine engel olacak işlerden ve konuşmalardan korusun. Allah bize hem dünyada hem de ahirette hasene lutfeylesin.

Bu yazı 209 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar