KEEP UP WİTH
Şükrü ULUTAŞ

Şükrü ULUTAŞ

KEEP UP WİTH

26 Nisan 2020 - 00:33

Anlamlarından biri, "çağa, zamana ayak uydurma" olan bu ingilizce ifadenin benim hayatımda tatlı bir hatırası var.

2009 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımızın Kayseri İhtisas merkezinde çok yoğun bir eğitim hayatının içindeyim. Haftanın bazı günlerinde de ihtisas merkezinden geldikten sonra ingilizce kursuna gidiyorum.

3 yaşında bir oğlum var. Gündüz ihtisas merkezinde, bazı akşamlar ingilizce kursunda olduğum için birbirimizi az görüyoruz. Evde uyanık kaldığım sürelerin çoğu da ders çalışmakla geçiyor.

Oğlumun ulaşabileceği yerlerde çokça kitap olduğu için merakına yenilip kitaplara zarar vermesini istemiyorum. Vakit buldukça evde çok sevdiğim oğluma kitapları sevdirme eğitimi yapmaya çalışıyorum. Elime bir kitap alıyorum, o kitabı ellerimle okşarken; aynı zamanda "Kitap cici, Kitap güzel, Kitap tatlı" gibi sözler söylüyorum. Oğlum da benim yaptığım gibi yapıyor. Zaten oğlum sözlerimi çok iyi dinlediği gibi kitapları da çok seviyor.

Ben bir yandan ihtisas merkezinin yorucu temposu içinde Arapça ilmi kitaplara çalışırken, bir yandan da ingilizce KPDS veya YDS sınavlarına hazırlanıyorum.

İşte hikaye tam da burda başlıyor. İngilizce sınavı yaklaşmış. Benim çok yoğun bir şekilde ingilizce sınavına hazırlanmam gerekiyor. Oğlum da benimle oyun oynamak istiyor. Bu arada ikimiz de evin salonundayız.

Ben yüksek sesle bazı ingilizce kelimeleri söylüyor ve daha önceden şişirilmiş balonlardan birine vurarak, balonun yükselmesini sağlayıp oğlumu da eğlendirmiş oluyorum. O da halinden memnun. O güldükçe ben de çok mutlu oluyorum. Hem ders çalışmış hem de oğlumla çok hoş vakit geçirmiş oluyorum.

Her şey böyle çok güzel giderken sıra KEEP UP WİTH ifadesine geldi. Ben de yüksek sesle ve balonlara vurarak,

"Kiip Ap vis"
"Kiip Ap vis"
"Kiip Ap vis"

diyordum ki, oğlumun birden ağlamaya başladığını gördüm.

- "Oğlum niye ağlıyorsun" dedim.
- "Sen kitap pis, kitap pis" diyorsun ama kitap cici baba"

Evet doğru söylüyordu. Ben de, onu sakinleştirmek amacıyla,

- "Elbette Kitap Cici, Benim Oğlum da cici" dedim.

Ben oğlumun gönlünü almayı hedeflerken o daha yüksek sesle ağlamaya başladı. Koşarak annesine gitti. Bu sefer hangi yanlışı yaptığımı, işlediğim suçu öğrenmek için hiç bir şey sormadan sadece beni annesine nasıl şikayet ettiğini dinledim.

Duyduğum cümleler aynen şöyleydi. Ağlamaklı bir sesle...

- "Anne babam bana kitap dedi."

Bu durumda en iyisi susmaktı. Zaten o emin ve ehil ellerdeydi.
O halde ben kaldığım yerden sınava çalışmaya devam edebilirdim.

İşte KEEP UP WİTH ifadesinin böyle tatlı bir hatırası var hayatımda. Her hatırladığımda oğlumun ağlamasından dolayı biraz üzülerek gülümsediğim.

Velhasıl konuyu muhatabın anlayacağı halde sunmak önemli. Hakikate haksızlık yapmadan, sabit kalması gereken esasları değiştirmeye kalkmadan, doğruyu yine doğru şekilde, ama update ederek, güncelleyerek söylemek önemli.

"Dünle beraber gitti cancağızım

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım” demiş ya Mevlânâ.

Çağa, zamana ayak uymak, KEEP UP WİTH, ölçüleri korumak, haramları helal görmemek şartıyla çok önemli.

Mahmud Es'ad COŞAN (rh.a) Hocamızın çok sevdiğim şu sözleri geldi aklıma.

"Misyonumuz; İslami çizginin dışına sapmadan, sünnet-i seniyyeye bağlı, çağa uygun, aşırılıktan uzak, takvaya dayalı Müslümanlıktır."

Allah bize çağımızda İslam'a en güzel şekilde hadim olanlardan eylesin. Allah bu ümmete izzetini iade eylesin. Bizi yaşadığı çağı ıskalayanlardan eylemesin.

Ailenizden huzur, kalbinizden sürur hiç eksik olmasın...

Gölgesi üzerimize düşen Ramazanımız mübarek olsun efendim...

Bu yazı 621 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar