Özüttür ederim...
Şükrü ULUTAŞ

Şükrü ULUTAŞ

Özüttür ederim...

01 Mayıs 2020 - 00:23

Kızım üç dört yaşlarındayken ara sıra bir şeyler söylüyordu ama tam olarak anlayamıyordum. Ne dediğini çok merak ettiğim halde kızımı üzmemek için de ne söylediğini tekrar etmesi hususunda ısrar da etmiyordum.

Bir gün bir baktım ki kızım bebeklerle oynuyor. Bebeklerle oynarken de eline tuttuğu her bebeği seslendiriyor. Benim kendini izlediğimden habersiz oynamaya devam ederken kızımın bir bebeği eline alıp tekrar tekrar şöyle seslendirdiğini duydum. "Özüttür ederim. Özüttür ederim..." Tekrar tekrar söyleyince kızımın ara sıra söyleyip de tam anlayamadığım o cümleyi de anlamış oldum.

Kızım "Özür dilerim" cümlesini "Teşekkür ederim" cümlesinden esinlenerek yeni bir şekilde söylemiş oluyordu.

Ayrıca kızım domatese de patatese de "MANATİS" dediği için neyi kastettiğini anlamak bazen zaman alıyordu. Ama yine de çok zaman geçmeden ne dediğini anlayabiliyorduk.

Ama "VEYVE" derken neyi kastettiğini anlamak hayli zamanımızı aldı. Alışverişe giderken "BABA ... VEYVE... " diyordu. Ben de "Bu veyve olsa olsa bir meyvedir" diyerek çeşitli meyveler alıp, eve geliyordum ama bir türlü "VEYVE"yi bulmakta başarılı olamıyordum.

Başarısızlıklarla geçen bir sürenin ardından bir gün çekirdek, leblebi, fındık, badem vs. kuruyemiş alarak eve geldim. Hanım bir süre sonra kuruyemişleri tabaklara koyarken, kızım bize sorduğu ama bizim uzun zamandır bilemediğimiz o bilmece gibi sorunun cevabını açıkladı. Elini tabağa uzatıp bir bademi alarak bize gösterdi ve "İŞTE VEYVE " dedi. Hanımla beraber çok sevindik. Ben uzun süre kızımın isteğini yerine getirememiş olmanın bir telafisi olarak, normalde çok almamama rağmen bir süreliğine evde kızımın veyvesini hep bulundurmaya özen gösterdim.

Bizim yıllardır badem olarak bildiğimiz bu kuruyemişin bizim evde ismi bir kaç günlüğüne "veyve" oldu. Ama çok uzun sürmedi. Kızım kısa sürede badem demeye başladı ve kızımın Türkçemize katkısı tatlı bir hatıra olarak kaldı.

Bir çok işinizin gücünüzün arasında, sizin için belki çok da anlam ifade etmeyen ama benim için çok tatlı bu hatıralarımla sizleri meşgul etmiş olabilirim.

Vaktinizi aldıysam "ÖZÜTTÜR EDERİM..."

Bu yazı 272 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar