Tecrübe ile sabit... Size tavsiye etmem...
Şükrü ULUTAŞ

Şükrü ULUTAŞ

Tecrübe ile sabit... Size tavsiye etmem...

16 Mayıs 2020 - 05:08

ilkokul yıllarında çoğunluğu kardeşlerimden oluşan bir grup çocukla birlikte bizim evden yürüyerek yarım saat civarında uzaklıkta bulunan keçilerimizin ağılının yanındaki baraka evimize gidiyoruz.

Yolda kimin aklına geldiyse, bir yerden itibaren yol boyunca her gördüğümüz ağaç ve bitkiden bir kaç yaprak kopartıp bu yaprakları toplaya toplaya gidiyoruz. Baraka evimize varınca hepsini kaynatıp içeceğiz.

Normalde biz bir çok ağacın ve otun yaprağını kaynatır içeriz. Defne, çalba, Kekik, akçay, garaçay, ada çayı vs. Biz bu tecrübemizden hareketle,bitkilerin mutlak faydalı olacağı düşüncesiyle yolda rastladığımız bir çok bitkinin yapraklarını çok doğru bir iş yaptığımızdan emin bir bir şekilde kopartıyoruz.

Çam, pıynar, çalba, bodurca mamut, yakarca yavşak ve ismini bilmediğimiz daha nice bitki yaprakları. Barakaya varınca hemen su dolu büyükçe bir kaba, topladığımız yaprakları atıp kaynatıyoruz. Kısa süre sonra bu yeni çayımızı, içine şeker de ilave ederek içmeye başlıyoruz.

Bir ya da iki yudum içen hemen olduğu yerde sızıp kalıyor. Beş altı kişi ilkokul çağlarında çocuklarız. Ne kadar o şekilde uykuda ya da baygın kaldığımızı hatırlamıyorum ama sonrasında hepimiz birbirimize yakın sürelerle uyanıyoruz. Her birimiz çok yorgun, enerjikliğimiz yerini halsizliğe bırakmış.

İyi ki de o bardakların tamamını içmeye fırsat bulamadık. Yoksa şu anda bu tecrübemi size anlatamayabilirdim. O bardağın tamamını içseydik hayatımız tamamen değişebilirdi.

Allah korudu. Biz de tecrübe sahibi olduk. Bir çok ağaç yaprağı ile karışmış böyle bir çayı biz bulduk ama biz de beğenmedik.

"TECRÜBE İLE SABİT. SİZE TAVSİYE ETMEM."

"SİRKEN OTU"

"SİRKEN OTU"

Bahçemizde kendiliğinden yetişirdi. Yetişmesi için ona özel bir çaba sarf etmemiz gerekmezdi. Asıl amacımız domates, biber, patlıcan vs yetiştirmek olduğu halde o, sebzelere yapılan bakımı üzerine alınır, bahçemizde bolca yetişirdi.

Kendileri yabani ıspanak olarak da bilinir. Ama ıspanaktan daha faydalı olduğu ifade edilmektedir. Yaz aylarında bir çok defa bahçeden hemencik toplanır ve pişirilir. Lezzetine diyecek yoktur. Ama faydaları çoktur.

İnternetten bu ot hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İNTERNET VARKEN, HİÇ BİLİNMEZ Mİ SİRKEN...
BENİ DE HATIRLAYIN, BULURSANIZ, YERKEN...

Bu yazı 243 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar